View Single Post
  #4  
Vechi 25.10.2008, 23:40:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Intram prin poarta leilor spre pretoriu si in drept cu un arc, in dreapta la locul unde se afla pretoriul ,unde Domnul fost judecat,in dreapta se afla biserica flagelarii ,catolica CU VITRALII UNDE Iisus este legat la miini,,iar vizavi de ea alta tot catolica ,unde IISUS APARE IN doua statui ce reprezinta ECCE HOMO ,dupa ce a fost batut ,iar alta cu crucea pe umar ;se mai vad si azi urme din vechiul LITOSTRATOS-GABATA,PE ALOCURI!
Intram in inchisoarea pretoriului ,unde IISUS a fost tinut cu picioarele in butuci .Este aci manastire ortodoxa greaca .Intram intr-o camera logitudinala in care ne apare o cruce si apoi imediat linga ea ,icoana MINTUITORULUI CU PICIOARELE IN BUTUCI .Impresionanta aceasta icoana pe care o vad pentru prima oara in viata!.Pe peretele din stinga ,acela pe care se afla si usa de la intrare ,sint icoane pictate cu drumul crucii pe care le fotografiez,impresionant de bine pictate! Vizitez si inchisoarea ,care are multe compartimente ,in care au stat si cei doi tilhari si barabas.Ma inchin la altarul grec unde admir niste icoane deosebite cu MAICA DOMNULUI pe care nu le-am vazut nicaieri altundeva,decit aici ,f.vechi..Aceasta manastire greceasca mi-a facut cea mai puternica impresie dupa CARANTANIA si mormintul MAICII DOMNULUI!
De aci incepe drumul crucii sau via dolorosa cu 14 opriri ,primele doua pe teritoriul pretoriului ,urmatoarele 7 pe drumul ce urca spre Golgota de-a lungul strazilor ,iar celelalte sint in interiorul bisericii invierii.La a 3-a oprire IISUS cade prima oara sub greutatea crucii .Aci se afla urma unui palme a LUI ce se-a sprijinit de perete ,la care ne inchinam si o sarutam ,apoi intram intr-o biserica unde ne impresioneaza o mare icoana ce reprezinta magistral acest eveniment ,cind Iisus cazut sub cruce este privit cu mirare si mihnire de mai multi ingeri care nu sint vazuti de oameni ,asa ca apar ca pe un fundal usor transparent.La statia a 4-a IISUS se intilneste cu mama Lui.Statia a 5-a este aceea care marcheaza locul unde crucea este dusa de Simon Cirineul.Statia a 6-a este locul in care Sfinta VERONICA face mila cu Mintuitorul stergindu-l cu o naframa;aci este o icoana cu sf.Veronica ,tinind in miini naframa cu chipul lui HRISTOS imprimat pe ea.Statia a 7-a cu inscriptia POARTA JUDECATII,prin care DOMNUL a parasit cetatea ,indreptindu-se spre locul rastignirii,aci EL cazind a doua oara sub greutatea crucii.Statia a 8-a este statia unde IISUS a intilnit femeile care il plingeau si este marcata de o cruce in piatra pe care scrie NIKA,in peretele unei biserici grecesti.Statia a 9-a,cu a 3-a cadere, este marcata de un STILP ,intre doua porti,aflat in stinga nostra cum urcam pe o straduta curba.

BISERICA INVIERII
Intram pe o poarta ce ne conduce in curtea bisericii INVIERII.De aci admiram aceasta mareata si mare biserica,in care se intra printr-o poarta inalta strajuita de mai multi stilpi ,dintre care unul din stiga cum privim spre intrare este crapat de la minunea venirii sfintei lumini cind ortodocsii au facut SFINTA LITURGHIE DE PASTE in curte pentru ca nu au fost lasati sa tina slujba inauntru la mormint .Dar SFINTA LUMINA nu a venit la armeni ,care slujeau inauntru ci tot la ortodocsi ..si in fiecare an vine la ortodocsi .Acest fapt ar putea sa puna pe ginduri celelalte confesiuni ce isi zic crestine ,dar ...minune !!......nu se intimpla acest lucru ,ele persistind in modul lor de manifestare si de a crede .Ne facem cruce si sarutam acest stilp marturie a credintei adevarate ,ortodoxe si intram in marea biserica.In fata noastra apare PIATRA UNGERII ,cu foarte multe candele deasupra ei ,iar pe peretele din fata noastra se desfasoara un mozaic cu luarea de pe cruce si ungerea cu miresme pe piatra ungerii.In centrul bisericii invierii se afla mormintul de unde DOMNUL a inviat .Ne asezam la coada ,care nu e foarte mare ,fiind deja dupa,masa,si rugindu-ne, asteptam sa ne vina rindul la intrare in mormintul gol pentru a ne inchina si ruga.Candele multe deasupra intrarii in capela ingerului ,unde acesta s-a aratat femeilor mironosite;ne-am inchinat in fata pietrei pe care a stat ingerul si am asteptat sa ne vina rindul sa intram in mormint.Am stat in genunchi si cu capul pe piatra rugindu-ma cit mai simplu si nesofisticat ,am privit icoanele cele 3 cu invierea ,pe care mi s-a dat voie sa le fotografiez,de fapt o singura poza mi s-a spus..dar eu nu m-am conformat ci am facut 3 poze;.ies si dintr-o incapere situata intre piatra ungerii si mormint cumpar niste luminari si le aprind.Urcam citeva trepte spre Golgota ,la altarul catolic ,unde ne apare in dreapta o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului cu o sageata in inima , Maica durerii,dupa cum a proorocit dreptul Simeon,ca o sabie va trece prin sufletul Ei.Este o statuie facuta de un spaniol.Ajungem si la locul rastignirii cu mintuitorul rastignit pe Golgota si avind pe sf.Apostol IOAN si pe Mama Sa de o parte si de alta .Ne inchinam si ingenunchem sub altar unde se afla un disc ce marcheaza locul unde a fost infipta crucea lui HRISTOS.Sub altar ,dupa ce coborim treptele vedem stinca Golgotei care s-a crapat in momentul mortii DOMNULUI si cineva, care a facut o poza ii apare in poza piatra rotunda ca un cap de om.Se spune ca aici ar fi ingropat ADAM,iar singele mintuitorului ,cazind pe el i-a spalat pacatul neascultarii.Dupa paraclisul lui ADAM ,ne sint prezentate de catre ghidul nostru si celelalte paraclise.in total fiind 17 paraclise.
PARACLISUL CUNUNII DE SPINI,capela biciuirii ,unde sub masa de altar se vede o parte dintr-o coloana de stilp pe care a fost DOMNUL ASEZAT CIND I S-A PUS CUNUNA DE SPINI.
Paraclisul aflarii sfintei cruci,la care coborim mai multe trepte pe linga capela frumoasa a armenilor,cu picturi deosebite si foarte vechi,in care se afla o statuie cu sfinta ELENA putind sfinta CRUCE.
Paraclisul Impatit-au hainele mele lorusi,locul unde Domnul a fost dezbracat de hainele sale,si pentru camasa au aruncat sorti ,adica nu au sfisiat-o ,ea fiind biserica ortodoxa a lui Hristos.
Paraclisul Sfintului LONGIN sutasul,unde am vazut doua icoane cu sf. Longin
Paraclisul butucilor ,unde sub sfinta masa se afla o placa cu doua orificii in care au fost puse picioarele domnului.
Paraclisul inchisorii lui Hristos SI ,IAR IN SPATELE PARACLISULUI BUTUCILOR SE AFLA ICOANA UN PARACLIS MIC CU ICOANA Maicii Domnului plingind.Acum aceasta icoana nu se afla acolo ,caci era la renovare
Paraclisul latinilor unde se afla stilpul biciuirii,oparte din el ,inchis intr-un acoperamint de fier.
ParaclisulNU MA ATINGE,locul unde s-a aratat Mariei Magdalena si un altar inchinat Mariei Magdalena,cu o icoana a DOMNULUI .
Paraclisul coptilor se afla in spatele mormintului si trecem pe linga el stind la coada pentru a intra la sfintul mormint pt inchinare.
Biserica ortodoxa a sfintei invieri.ACI se afla un suport de piatra ca si o cupa asemenea unei flori ,ce are un glob deasupra impartit de 4 linii ce se unesc la nivelul unui buton negru,la nivelul acestuia fiind CENTRUL UNIVERSULUI.,mijlocul pamintului.
Desi nu doream sa plecam de aici din aceasta biserica ..totusi am plecat putin la bazrele din preajma ca sa ne mai cumparam niste lucruri precum icoane ,samirna ,tamiie ,amintiri pt cei de acasa,esarfe..suc natural de rodii,facut pe loc sub ochii nostri.Inainte de a cobori din nou de la Ierusalem la Ierihon,am vizitat si

Biserica ortodoxa romana de la Ierusalem
Situat mascat de o pompa de benzina ,intram intr-o curte cu alei ce ne conduce la intrarea in biserica ,urcam citeva trepte ,trecem pe linga locul de aprins luminari si intram in holul bisericii unde ne inchinam la o cruce apoi intram sa ne inchinam in biserica frumos pictata,cumparam mir ,icoane ...s.a.,apoi plecam spre Ierihon unde luam masa si sintem cazati.Ni se spune ca aici nu prea sint locuri de cazare si nu au conditii ca la Ierihon ,dar eu am citit undeva ca ar avea 60 locuri de cazare.!
Reply With Quote