View Single Post
  #36  
Vechi 03.09.2020, 00:08:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Recapitulare la soluțiile date până acum, 1. vorbești la mitropolie, ceri audiență să vorbești cu episcopul ca să iei acea dispensă, sau obții dispensa prin preotul care te va căsători - cere el aprobare să poată căsători.

Dispensa un fel de binecuvântare smulsă sub o promisiune de a boteza, deci are o hibă - dacă nu se nasc urmași sau soțul eterodox nu vrea să-i boteze ortodox promisiunea care a stat la baza obținerii binecuvântării pt căsătorie nu produce nici efecte, nici sancțiuni- nu se consideră invalidă căsătoria pt asta.
Deci dispensa e un fel de promit că botez ortodox copiii acuma cât sunt sub presiune - dar s-ar putea să mă răzgândesc.

2. Fata revine la ortodocși cu mirungere.

Nu te-ai putea căsători și la ortodocși și la penticostali, pt că penticostalii recunosc căsătoria unei familii care trece la neoprotestanți, nu au pus în umbră taina nunții sau să o repete.

Pocăiții care se respectă și respectă Noul Testament, nu îndeamnă la despărțire nici măcar dacă doar femeia ortodoxă, greco-catolică, catolică aderă prima la un cult neoprotestant, iar soțul rămâne ani de zile greco-catolic, ortodox, catolic, ei nu se bagă în casa omului să o despartă.

Argumentul acesta ar fi în favoarea ta să vină fata să se căsătorească la ortodocși, că oricum penticostalii recunosc Taina Nunții la ortodocși și nu o repetă și la ei dacă s-a făcut odată.

3. Non-soluția ”evazivă” - fata ia certificatul de botez de la parohia unde a fost botezată și mergeți să vă căsătorească unde nu vă cunoaște nimeni, problema e dacă nu se informează preotul, dacă preotul își dă acordul își asumă și el, ideea e să fie transparență.

Gândiți-vă că în primul rând preotul ar putea avea probleme cu mai marele lui dacă căsătorește ortodocși cu oameni din alte culte creștine fără să ceară dispensă, poate fi sancționat disciplinar pt încălcarea canoanelor privind căsătoria, deci nu e bine să fie implicat un preot fără știința lui în greșeli care-i pot atrage caterisirea, mutarea disciplinară, retrogradarea fără posibilitate de a urca în treaptă.

De aflat se află, că întodeauna se găsesc posibili râvnitori la o parohie bună de oraș care să meargă la episcop cu astfel de chestiuni ca să înlăture un preot din funcție.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.09.2020 at 00:25:29.
Reply With Quote