View Single Post
  #3  
Vechi 09.12.2020, 19:24:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Interesant topic ai deschis, poate starnit de mine si de aceea voi incerca sa raspund cat mai corect. Pentru ca redactarea unui mesaj imi ia can mult timp, voi incerca sa selectez cele mai relevante puncte(dpmdv).

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Când vorbim despre conștiința universală ne referim la totalitatea ființelor conștiente din univers. Când vorbim despre Hristosul cosmic ne referim la acel Mesia planetar care aduce din sferele superioare informații care ajuta ființele sa evolueze. Iar referitor la iubirea divină necondiționată, putem spune ca este cheia evoluției și legea principală din univers...

Insa mereu a existat câte un mesager... Și lumea a greșit și greșește în continuare când, în mod eronat crede ca religia și biserica sunt sursele exclusive ale divinului, ca doar ele au autoritatea și capacitatea sa vorbească despre și în numele lui Dumnezeu.
Am adoptat nu demult acest dicton, Constiinta Universala, dupa ce, la indicatia unui nepot, am observat, asa cum am mentionat zilele trecute, ca toti cei care manifesta trairi elevate de constiinta ajung sa se refere la aceleasi principii, la aceleasi obiective, sa devina altruisti samd.
De aici rezulta ca(virgula) Constiinta Universala nu e totalul fiintelor purtatoare de constiinta individuala, care fiecare sunt de un nivel destul de redus, ci "farul"acestor constiinte individuale. Constiinta Universala este Duhul Sfant(Iubirea Divina Neconditionata), farul spre Care ne-a chemat Dumnezeu cand ne-a dat viata si spre care este randuita toata evolutia Universului material si abstract, El, Duhul Sfant, ne calauzeaza spre aceleasi valori morale general raspandite in toate culturile; cred ca si diferiti extraterestri au aceeasi gandire, chiar daca toti se deosebesc intre ei.

Hristosul este Cel Care a venit sa transforme procesule volutiv(reintruparile) al Tatalui in
minunea implinirii evolutiei intr-o singura viata, obiectiv implinit doar de mucenici, desi si ei au ajuns in aceasta faza ca rezultat al reintruparilor succesive.

Iubirea Divina Neconditionata(Duhul Sfant) este scopul final al reintruparilor, Iubire Ce Se apara prin mucenicie, adica Iubire Ce nu accepta ca trupul(prin revendicarile sale) s-O perverteasca.
Constiintele individuale sunt departe de mucenicie, doar unii calugari ajungand demni de mucenicie; pe ei si pe indicatiile lor se bazeaza comunicarile Bisericii in zilele noastre fiindca ei sunt azi asemenea Sfintilor Parinti.

Citat:
Haideți sa facem un mic exercițiu imaginar. Să luăm de exemplu orice eveniment religios actual, un pelerinaj, un hram, o sărbătoare etc. Și să îl avem alături pe Hristos cel din noul testament. Oare cum s-ar raporta Hristos la ceea ce ar vedea?
La fel ca atunci si ar patimi la fel ca atunci.

Citat:
, tema de gândire și meditație.... De asta spun ca religia și Biserica au proprii lor dumnezei momentan, propriile lor legi și canoane. Un exemplu ar fi efetiv contradicțiile evidente, papa spune ca homosexualitatea sau persoanele care se află sunt acestă incidență sunt copiii lui Dumnezeu, și are dreptate, toți sunt copiii Lui, dar Biblia spune altceva despre asta, spre exemplu Sodoma și Gomora
Daca si tu esti de-acord ca toti sunt copiii lui Dumnezeu, oare lasi sa se inteleaga ca acuzi Biblia?
Biblia spune ce este randuit sa se petreaca cu pacatosii in imparatia reintruparilor: la reciclare.
Biserica(preotii) aplica mereu canoanele, sau, daca vreun preot e mai milostiv, aplica ce crede el de cuviinta, sub riscul de a se face partas la metehnele pe care le permite.

Citat:
Un alt aspect relevant este ca niciun inițiat nu a vorbit din sau despre cărți, este adevărat și Hristos se raporta la Lege, sau Budha la texte

Însă ambii, sau hai sa discutam exclusiv despre Hristos.. Deci Iisus vorbea despre principii, despre împlinirea legilor cele vechi.

"Nu am venit sa strict Legea sau proorocii... Am venit sa împlinesc"... Și aici ma adresez ție DEMETRIUS, apleacă-te bine asupra acestei fraze a lui Hristos, poate te ajută să înțelegi cum poți face tranziția de la ce știai și ce vrei sa știi. Nimic nu este inutil, nimic nu este fără rost.
A renunța la lucrurile vechi, înseamnă a face loc celor noi...
Eu stiam ca sunt grozav, "cel mai", de invidiat..., intre timp Dumnezeu m-a admonestat si vreau sa stiu daca voi rezista in fata va cinu-lui.
Iisus a zis: "Indrazniti! Eu am biruit lumea." Oare pe noi ne va birui lumea sau ne va mucenici?
Citat:
Legile, instituțiile, toate lucrurile făcute de mâna omului dispar, sunt înlocuite...

Dar principiile regăsite la toți marii mesageri sunt de multe ori similare.

Noi toți suntem conectați la acestă conștiința universală, legați prin ea în frățietate spirituală, izvorâti din iubirea divină prin actul Creatorilor.
Depinde ce nivel deevolutie vom dovedi prin deciziile adoptate. Ne vom mucenici, sau ne vom recicla?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.12.2020 at 23:50:25.
Reply With Quote