View Single Post
  #4  
Vechi 24.01.2010, 16:29:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...ce e in Athos, nu se poate vorbi din exterior... nu putem judeca si privi lucrurile dupa stirile massmediei! Cine nu a fost acolo, bine ii sta sa taca! Cine nu cunoaste, bine este sa nu se bage in treburile Bisericii ca nu este noua a raspunde pt faptele ierarhilor, nu stim noi prin ce trec datorita sefilor statelor si parlamentelor. E cel mai greu sa fii Episcop.
Ceea ce este pt noi este sa ne supunem stapanirilor care ne conduc, e porunca de la Sf.Pavel, nu si daca ne indeamna la pacate.
Cert este ca am fost in Sfantul Munte si m-am interesat. Fiecare manastire il pomeneste pe Patriarhul Ecumenic Bartolomeu, in afara de una singura, care este binecunoscuta manastire Esfigmenu. ATAT! Aceasta obste s-a opus din toata fiinta chiar si asupra dialogului ecumenic, nu ecumenist! Sunt doua lucruri distincte! Dialogul ECUMENIC este un dialog intre diferite religii! Ecumenismul este unirea confesiunilor, diferitele religii in una singura.

Noi crestini simpli suntem DATORI SUNTEM SA NE RUGAM PT IERARHII BISERICII ORTODOXE!!! Ei se roaga pt noi, dar noi ne rugam pt ei???
Nu stim si nu cunoastem ispitele prin care trec! E usor sa judecam si sa ne asumam osanda vesnica!

Pune Doamne straja gurii mele si usa de ingradire imprejurul buzelor mele!

Decat sa vorbim ce nu cunoastem mai bine ne rugam sa ii lumineze Dumnezeu pe Ierarhi sa ne duca la Mantuire, in bratele lui Hristos!
__________________
Reply With Quote