View Single Post
  #5  
Vechi 06.02.2018, 12:28:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Spuneti-mi mie, ce fel de judecator e acela care condamna pe un om pentru raul pe care l-a facut un alt om? E un judecator drept? De aceea spuneam ca "pacatul originar" are implicatii morale foarte serioase.
Dumnezeu pedepseste pe fiecare om, dupa fapte. Dupa faptele lui.

Sfânta Evanghelie după Matei Cap. 16
27. Căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale.
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel Cap. 2
6. Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Prin urmare, poate fi cineva vinovat pentru ceea ce a facut alticineva? Nu.
Ideea de pacat originar presupune un transfer al vinovatiei de la cineva la altcineva.
Iata de ce nu am reusit niciodata sa inteleg sensul si valoarea morala a pacatului originar.
Nu intelegi pentru ca abordezi dintr-o perspectiva rasturnata.
Nu fiul tau este vinovat pentru ceea ai facut tu, ci tu esti vinovat pentru ceea ce i se intampla fiului tau. Exista un transfer de la tine catre fiul tau, fie ca vrei, fie ca nu.

De exemplu daca tu traiesti intr-o zona rurala si in loc sa trudesti si sa aduci cele necesare traiului familiei tale, in loc sa le dai o educatie buna si sa sa fii un tata model pentru ei, umbli toata ziua prin carciumi si mai vii seara acasa beat mort, iti bati nevasta si iti injuri copiii, transmiti catre fiul tau saracie, frica, lipsa educatiei, un mod de viata corupt.

Este vinovat el pentru ceea ce faci tu?
Plateste el pentru ceea ce faci tu?
Faci tu vreun transfer al vinovatiei?

Tu nu ai aparut singular, undeva in univers, nu traiesti izolat de rasa umana.
Tot ceea ce faci, bine sau rau, se rasfrange asupra celor din jurul tau si mai ales asupra copiilor tai.
De aceea este foarte important sa faci ce este corect si sa alegi Calea cea buna.
Pentru ca alegerile tale au efect asupra ta dar si asupra celor care te inconjoara.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Care e concluzia la care am ajuns? Pacatul originar pare sa fie consecinta unei gandiri specifice antichitatii care isi gaseste expresia in Vechiul dar si Noul Testament si conform careia vina e transmisibila.
Nu este o gandire specifica antichitatii.
Si in zilele noastre se crede ca toate boile sunt mai mult sau mai putin influentate genetic.
De ce am crede ca, cu pacatul, lucrurile ar sta diferit?
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
N-am inteles niciodata ideea de pacat originar.
Pentru ca daca as intelege-o m-as ingrozi.
Corect. Uneori adevarul ingrozeste.
Insa aceasta groaza ne poate trezi la realitate.
Si ne poate constientiza de raul pe care ni-l facem noua insine dar si copiilor nostri alegand sa respingem binele si sa imbratisam pacatul.
Reply With Quote