View Single Post
  #105  
Vechi 24.08.2015, 01:03:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Omul de Neandertal nu a fost nici "specie diferita", nici "hominid", ci a fost om toata ziua.
De multe ori, limbajul ne cam trădează...

Pentru că dacă omul de Neanderthal a fost om toată ziua, nu se justifică folosirea timpului trecut. Prin însăși faptul că folosiți trecutul admiteți că omul de Neanderthal nu mai este, nu mai există; ori, dacă ar fi tot una cu Homo Sapiens, n-ați fi putut spune una ca asta.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asa cum ne reprezentam noi pe Cave Man, fiindca portretul asta ni se zugravise
Poate așa vi-l înfățișați D-vs., confundând portretul zugrăvit de știință cu cel zugrăvit de desenele animate Fred și Barney.


Domnule Dragomir, următorul pas la care mă aștept de la D-vs. este să alunecați definitiv în fundamentalismul neoprotestant și să susțineți și teoria Pământului vechi de 6000 de ani și, de ce nu, și teoria călăreților pe dinozauri. Sau, poate, teoria că dinozaurii nu au existat.

P.S. Totuși, am cam deviat de la topic. Topicul era legat de aspectul moral pe care îl presupune diseminarea unor informații nereale, așa cum ar fi, spre exemplu, prezentarea unei contrafaceri moderne drept veritabilă pictură rupestră.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 24.08.2015 at 01:06:41.
Reply With Quote