View Single Post
  #108  
Vechi 24.08.2015, 08:20:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
O intrebare, aparent pointless: s-a prins cineva de ce i s-a spus "Lucy"?
Potrivit wikipediei creationiste i s-a spus astfel oarecum la intamplare. In seara de dupa descoperirea arheologica Beatles dadea un concert in apropiere, iar descoperitorii au auzit melodia "Lucy in the sky with diamonds".

Dezamagitor ? Asta imi aduce aminte de un vernisaj al nasei mele, pictorita de meserie. Eram in fata unui tablou infatisand Cina cea de Taina. Vedeam bine pe cei doisprezece (Isus nu era reprezentat pe panza, apostolii erau in asteptare). Erau toti in linie, in partea distala a mesei. Dar, in partea proximala, adica in partea de jos a picturii, erau infatisate ale douasprezece siluete, mici, avand foarte putine detalii. Ne dadeam cu parerea si dezbaterea incepuse pe subiectul "ce a vrut sa spuna pictorul?" Sa fi fost sufletele celor 12 ? Sa fi fost oamenii vechi din ei ? Sa fi fost copilaria lor ? Si, cum nu puteam ajunge la o intelegere, tribunalul criticii a chemat pe artista, sa se explice. "A! E foarte simplu: din motive de compozitie. Trebuia sa umplu un spatiu gol in partea asta a mesei".

Am plecat dezumflat de la vernisaj. Va sa zica, pictorul nu a avut in vedere ceva inalt, teologic. Urla panza pentru un spatiu gol!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote