View Single Post
  #30  
Vechi 14.12.2022, 15:02:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

V-am zis ca va pripiti si va rataciti autotzepuindu-va...

"Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră? Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. Și luând, a mâncat înaintea lor. Și le-a zis: Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile."

Mai inainte de toti vecii si de orice creatie si facere erau 3 Dumnezei-Iubire-Duh identici care in vederea creatiei si facerii D-Om-nului si a tuturor celorlalte s-au bineinvoit si s-au contopit si din ei s-a format doar un singur Dumnezeu Tatal-Iubirea-Duh in interiorul caruia s-a cristalizat si exista Fiul-Duh Credinta si Duhul Sfant-Duh Speranta Intelpciunii. Dupa nasterea Fiului din Tatal mai inainte de toti vecii Duhul Fiului-Dumnezeu a iesit din Duhul Tatalui-Dumnezeu si in acelasi moment a purces Duhul Sfant-Dumnezeu Spernta-Intelepciunea din Tatal-Duh prin Fiul-Duh si deci dupa nasterea de mai inainte de toti vecii aveam 3 Duhuri-Iubire Dumnezeiesti-Cuvant distincte, Tatal-Duh-Cuvant, Fiul-Duh-Cuvant si Duhul Sfant-Duh-Cuvant dupa asemanarea carora s-a facut Omul si toata Creatia asa cum este prezentat de Moise la Facerea. Sfintii ingeri sunt facuti duhuri slujitoare si veghetoare dupa cum sunt Cele 3 Duhuri ale lui Dumnezeu (sTa-Fi-Du) si dupa cum erau Cei Trei Dumnezei-Iubirea-Duh egali si "identici" in puteri mai inainte de bunainvoire de al face pe Om, 3 Duhuri-Dumnezeu perfect egale in toate puterile si drepturile care dupa contopire il formau impreuna pe Tatal-Iubirea-Duh mai inainte de nasterea cea mai inainte de toti vecii conforma cu hotararea implinirii 3 x buna-invoirea Lor-3Duhuri-Iubirea-Dumnzeu de a-l face pe Om si toate pentru el, pentru D-OMnul ca o mangaiere si odihna binecuvantata a lui Dumnezeu-Duh(sTa-Fi-Du) in oamenii ascultatori si drept-credinciosi si in toate cele create si facute-randuite sa fie bune si frumoase.

Dupa intruparea din psf. fecioara Maria a Fiului in trupul omensc cu numele Iisus, dupa moartea pe cruce si dupa inviere, Fiul-Duh este Fiul-Duh si Trup avand fire de Dumnezeu-Duh si fire de fiu al omului DOMn-Dumnezeu, Iisus fiul Mariei pururea Fecioara-Inteleapta si avand Domnul Hristos-Cuvantul in mana sfanta Cruce-Dumnezeu drept toiag de carmuire si pastorire vesnica.

Deci nu mai sustineti ca nu era nimic inainte de creatie, de facere, erau cele 3 Duhuri(sTa-Fi-Du) ale lui Dumnezeu si poate ca Dumnezeu mai inainte sau in cele 7 zile ale creatiei a mai creat si duhuri de sfinti ingeri vesnici dintre care o treime a cazut din sfintenie-credinta-slujire in minciuna-mandrie-trufie-ipocrism-pacatuire-lume-vremelnicie si duhurile astea sunt duhurile cele rele care stapanesc lumea amagind si ispitind impreuna cu duhurile oamenilor pacatosi si a mortilor care nu vor sa invie.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2022 at 15:11:17.
Reply With Quote