View Single Post
  #5  
Vechi 16.04.2012, 20:13:18
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Hristos a înviat și pentru mine...

*****************************************

Iisus Hristos este Cel ce avea să se nască spre mântuirea lumii, El este Cel proorocit din vechime, El este Cel așteptat de cei căzuți ca să-i ridice, de cei plânși ca să le dea bucurie, de cei legați ca să-i deslege și de cei morți ca să-i învieze.
Și nu s-a lăsat așteptat...
El este Cel ce a ascultat pe Tatăl, și a zis: “Iată-mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule!”... Și s-a coborât din Ceruri, și s-a întrupat de la Duhul Sfânt și din fecioară și s-a facut om.
Om ... ca mine și ca tine.
Și și-a părăsit numele de Fiu al lui Dumnezeu și s-a îmbrăcat cu numele de Fiu al omului. Și-a lăsat haina Lui neprihănită pentru a se acoperi cu scoarța mea mânjită. L-am chemat în casa mea unde locuiam împreună cu cel rău și El a venit... L-am ospătat la masa mea de ocară și El a servit. L-am hulit, L-am disprețuit, L-am batjocorit... dar El m-a iubit. În toate L-am ispitit dar El în toate a fost găsit desăvârșit.
Până într-o zi... Da, a fost o zi. O zi cât o veșnicie... când L-am văzut purtînd un lemn... și-o cunună. Atunci nu L-am recunoscut, eram cu mulți și ne distram pe seama lor... a tâlharilor. Până-ntr-un loc, când a căzut și m-a privit... Și ochii Lui m-au țintuit... Și m-a iubit...
Era El... Cel ce a intrat la mine, era El... Cel ce a cinat cu mine.
*****************************************
De-acum era pe cruce sus... iar eu, în inimă străpuns, am întins o mână să-l ajut dar El... din trupul însângerat a picurat pe chipul meu îndurerat și mi-a răspuns: “Îți e de-ajuns!”
Trei zile-am plâns, și tânguit... până-ntr-un ceas când a venit ca altădat` și m-a iubit, șoptindu-mi: “Pace!”
*****************************************
E-n Slavă-acum, și despre El mărturisesc Sângele și Apa, Duhul Sfânt și însuși Dumnezeu. Lui îi cântă îngerii și Lui i se-nchină domniile și stăpânirile.
El este Unsul lui Dumnezeu, Sfântul lui Israel, Leul din Iuda, Rădăcina lui David, Mielul Divin și Împăratul Slavei. Autoritatea Lui este în cer și pe pământ iar Domnia Lui este din veșnicie în veșnicie.
Pe El Dumnezeu L-a uns ca Domn și Lui i s-a dat Numele care este mai presus de orice Nume.
*****************************************
De-acuma știu că a fost blestemat pentru ca eu să fiu binecuvântat.
Știu că El a fost smerit înaintea mea pentru ca eu să fiu preamărit în El.
Și știu că mi-a pregătit un loc... și o răsplată... O moștenire... în glorie și-n preamărire.

A Lui să fie slava, gloria și mărirea în veci de veci. Amin!

*****************************************
Reply With Quote