View Single Post
  #8  
Vechi 16.04.2012, 22:01:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mintea are mecanismele ei intime de functionare, indiferent de continutul formelor de rationament.

Toate religiile si invataturile (fie lumesti, fie ingeresti), inclusiv cea ortodoxa, sunt forme specifice de sugestionare, iar nevointa personala o forma specifica de autosugestionare (fie ca are aspect religios sau nu).

Citeste Patericul Egiptean si vei realiza cat de importanta este atingerea linistirii.

Mai important insa, este sa-i intelegi natura.
O dublă așezare eronată, atât în credință cât și în cultură, conduce la afirmații reducționiste cum este cea bolduită de mai sus. A supradimensiona o înțelegere limitată la nivel universal e o farsă logică penibilă, atâta timp cât lipsește argumentația care să conducă la validarea valorii universale a aserțiunii.

Am citit Patericul egiptean și altele decât egiptean și n-am găsit nicăieri o îndrumare care să presupună liniștirea ca scop în sine. Asta ți-am scris-o doar ca observație suplimentară la constatarea că n-ai înțeles ce-am scris eu în mesajul anterior, unde mă refeream la tehnicile de liniștire , nu la isihia ascezei creștine. Diferența dintre cele două se aseamănă cu deosebirea dintre calmant și tratament: prima îți furnizează doar iluzia stării de sănătate, iar a doua elimină cauza durerii în vederea însănătoșirii durabile.
În momentul când cauți doar niște argumente pentru a întări niște prejudecăți bine instalate în gândire, poți să te aștepți la multe ”decepții” de la creștinism.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote