View Single Post
  #9  
Vechi 16.04.2012, 22:07:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Iisus Hristos este Cel ce avea să se nască spre mântuirea lumii, El este Cel proorocit din vechime, El este Cel așteptat de cei căzuți ca să-i ridice, de cei plânși ca să le dea bucurie, de cei legați ca să-i deslege și de cei morți ca să-i învieze.

De-acuma știu că a fost blestemat pentru ca eu să fiu binecuvântat.
Știu că El a fost smerit înaintea mea pentru ca eu să fiu preamărit în El.
Și știu că mi-a pregătit un loc... și o răsplată... O moștenire... în glorie și-n preamărire.
Hristos S-a jerfit pentru toti oamenii, dar numai cei ce Il si urmeaza pot beneficia de jertfa Sa si de Mantuire. Iar Hristos ne-a lasat pe pamant Biserica Sa ca plan practic de mantuire, altfel si ingerii cazuti cred in El.
Asadar, pana nu venim in Biserica Sa si de aici sa incepem lucrarea pentru mantuire (credinta, har si fapte) pana la sfarsitul vietii, doar credinta ramane doar o filozofie nemantuitoare. Daca cineva vrea sa il urmeze pe Hristos asculta si de El, si vine in ceea ce ne-a lasat, Biserica Sa, acum numita Biserica Ortodoxa. Daca cineva vrea sa asculte de pastorii neoprotestanti, adventisti, si alte culte eterodoxe la sfarsit o sa aiba surpriza ca locul binecuvantat asteptat sa fie exact ce nu se asteptau si sa vada ca s-au imbatat cu apa rece servita de mai marii cultului lor.
Reply With Quote