View Single Post
  #7  
Vechi 25.04.2013, 21:48:49
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Verificand,de exemplu,pe cine a influentat Origen si Evagrie Ponticul realizezi cat de dificil este sa dai un raspuns care sa separe totul brutal si superficial.In acest caz se poate pierde si ce a facut bun acel om.
Nu sunt sigur că am înțeles la ce vă referiți deci s-ar putea ca precizările următoare să nu aibă legătură cu mesajul dumneavoastră.

Din câte am putut eu înțelege, perspectiva pravoslavnică este următoarea: odată ce Origen a fost condamnat sobornicește (sinodul respectiv e recunoscut de conștiința ortodoxă ca sobornicesc; nu e vorbă de o sobornicitate cantitativă ori calitativă ci de una legitimă din punct metafizic) noi o luăm ca atare. Deci noi mărturisim că Origen este lepădat de Biserică (cu privire la ziua a opta „știm că nu știm nimic” deci nu știu unde va petrece Origen după Înfricoșata Judecată). În ceea ce privește scrierile sale, din câte știu eu, canonul care îl anatemizează nu le leapădă decât pe cele eretice. Iar dacă vre-un sfânt părinte a fost influențat de acestea, „problema” este între el și Duhul Sfânt. Tradiția (cea Vie nu cea din catehisme) va filtra opiniile Sfântului așa cum se cuvine.
Reply With Quote