View Single Post
  #23  
Vechi 19.04.2011, 09:51:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
Am pus odata intrebarea duhovnicului meu daca e pacat sa fac sport in timpul postului. Mi-a raspuns "nu e pacat, mai eliberezi din energie". Ma iertati daca am deranjat cu raspunsul meu. Doamne ajuta !
Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 19.04.2011 at 09:56:18.
Reply With Quote