View Single Post
  #26  
Vechi 22.09.2011, 18:28:56
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
Are Fiul constiinta proprie(ca Dumnezeu), distincta de Tatal?

Nu e nici o taina de nedescris, doar o incurcatura in terminologii proaste.
Fiind Persoana, este Subiect distinct. Deci in Dumnezeire sunt trei subiecte, Tatal, Fiul si Duhul. Cand vorbim despre constiinta Ii raportam la intelegerea noastra, omeneasca. Omul are constiinta, fiecare om are asa ceva, dar constiinta este un organ specific omului, si anume organul prin care Dumnezeu, vorbeste, mustra si sfatuieste pe om. Dumnezeu nu are nevoie de un astfel de "organ". Dar, daca te-ai referit la constienta-de-sine, atunci da, fiecare Persoana are Constienta-de-Sine proprie.
Referitor la forma, ca am uitat sa raspund, nu putem spune ca Persoanele au forma, forma este un termen impropriu cand vorbim despre Dumnezeu, Cel fara de forma. Distinctia dintre persoane nu este "de esenta", de substanta, ci de subiect, adica ceva "informal".
Cat priveste terminologiile sa ne gandim cum am descrie fiinte din lumi n-spe+1 dimensionale in limbajul nostru 3+1 dimensional. Cu atat mai mult cand vorbim despre Dumnezeu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote