View Single Post
  #10  
Vechi 01.11.2005, 16:04:45
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Parca trebuie sa-ti respecti aproapele, sau mai bine spus: sa-ti iubesti aproapele. Ce intelegi tu prin iubire de aproape: sa le tipi in ureche de fiecare data ce ei gresesc, ca Dumnezeu vrea ca ei sa fie altfel?
Cam asa e, yawn_life - porunca e urmatoarea:
Citat:
În prealabil postat de Ioan 13:34
Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul.
Domnul si Mantuitorul nostru ne iubeste dincolo de intelegerea noastra si vrea sa ajungem la cunostiinta Adevarului, dar nu ne forteaza/obliga la asta (doar ne mai aduce aminte din cand in cand...). Asa ar trebui sa incercam sa procedam si noi cu semenii nostri.

Cum zicea parintele Steinhardt, il slavim pe Domnul Hristos "...si iertand pe gresitii nostri, alungand de la noi tinerea de minte a raului ce ni s-a facut, iubind pe aproapele nostru (si nu numai iubindu-l, ci si ingaduindu-i a fi asa cum este, nepretinzandu-i sa fie aidoma noua, in caz contrar contestandu-i orice drept, pana si acela de a trai), binecuvantandu-ne (ori, de ne vine peste poate, macar neblestemandu-ne) vrajmasii..."

Articolul intreg se gaseste aici: http://www.nistea.com/steinhardt_slavirea_ro.htm si eu zic ca merita citit (macar pt. a vedea ce invata crestinismul si a putea apoi sa ne reprosezi cat de departe suntem de "the real thing" :cool: - un prilej de smerenie e binevenit oricand si pt. oricine)
Reply With Quote