View Single Post
  #11  
Vechi 02.11.2005, 14:45:13
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruP


Merci de primire.

Modul in care pun eu problema pare a fi evident diferit de al tau, cel putin in cazul anumitor aspecte. Nu vad de ce in a nu recunoaste parerea unui alt utilizator autoproclamata drept invatatura de credinta a Mantuitorului nostru Iisus Hristos si a Bisericii, ma face automat suspect (ca sa nu zic vinovat) de "intentii deloc crestinesti".

Ceea ce vroiam eu sa zic (si se pare ca n-am reusit sa transmit suficient de diplomat) e ca fara a face rabat de la poruncile evanghelice de iubire a aproapelui etc. (in care cred si catolicii deopotriva cu noi), nu e cazul sa ne lansam in sforaitoare declarii pro-ecumenice, doar pe baza unor efuziuni personale.
Nu aveti de ce sa-mi multumiti, pentru ca eu nu v-am primit deloc. Nici nu aveam cum!? Cred ca eu trebuie sa-va multumesc pentru intelegere si rabdare, cu adevarat crestinesti! Chiar cum ati facut? Ceea ce vroiati sa spuneti si ati reusit cu suficienta diplomatie, ati spus!
Nu este vorba de declaratii pro-ecumenice, nu de alta dar singurul CRESTIN ORTODOX ADEVARAT CARE EXISTA nu-i decat DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS! A Caruia este slava, cinstea si inchinaciunea, a Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.

Este drept ca nici macar nu v-am mai suspectat. Imi cer iertare! :)
De fapt pentru mine nu este nici o problema! Adevarul este evident si ceea ce am exersat eu a fost sa il accept, sa il inteleg, si sa-l traiesc! Adica a marturisi ceea ce crezi, si in acelasi timp de a crede ceea ce traiesti! Ori este evident ca adevarul este unul singur,nu este deci aici problema ci in modul cum intelege fiecare persoana sa aceeada la acesta, si sa il recunoasca, sa il accepte,sa-l asimileze si chiar sa-i reziste! Din cauza aceasta apar de fapt pseudo-probelmele. Parerile fiecaruia dintre noi, nu sunt decat niste umbre in calea luminii Adevarului lui Dumnezeu! Dar de ce sa ucidem harul si acela putin cum este, cu prea mult intuneric?
Reply With Quote