View Single Post
  #16  
Vechi 21.04.2010, 14:58:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ai foarte mare dreptate, dar cred ca vezi numai varful eisbergului. Daca acel copil a murit ca sa-i fie mai bine? Stiu ca pentru tine nu are sens, sau mai bine zis pentru atei, dar cei care cred in Dumnezeu cred si ca moartea nu este totul. Pentru noi mai urmeaza ceva. Poate ca moartea copilului are rolul sa repare ceea ce omul strica. Tot ateii spun ca mai bine sa nu aduci pe lume un copil decat sa-l chinui. La partea cu chinuiala este de acord si crestinismul, dar am impresia ca si aici etaloanele pentru "CHINUIALA" sunt diferite. Lumea considera chinuiala doar daca nu are ce bea, ce manca, unde dormi. Crestinul stiind ca sufletul fiind mai de pret stie ca daca nu-i ofera invatatura necesara copilul tot chinuit va fi, si mai ales va fi pierdut dupa moarte.
Moartea unui copil poate avea multe implicatii folositoare randuite de Dumnezeu:
1. Dumnezeu poate sti daca pana la moarte acel suflet se va indrepta spre el sau nu. Daca raspunsul e NU atunci il va lua cat este inca nevinovat. Stiu ca vei protesta ca nu i-a acordat sansa. Dar iti explic....
2. Datorita durerii provocate familiei, familia se poate intoarec catre Dumnezeu. Macar la inmormantare vor ajunge sigur la biserica. Deci deja al doilea lucru bun: pe langa copil aduce si familia la El.
Si explicatiile pot continua la nesfarsit, de asta ziceam ca noi vendem doar varful eisbergului. Sunt multe implicatii de care nu ne dam seama, dar toti ne grabim sa judecam.
Am auzit si eu astfel de povesti.
Dar atunci de ce l-a lasat sa se mai nasca?
Sau de ce nu a facut sa se nasca in alta familie sau chiar in alta tara?
Rezolva, astfel, problema foarte simplu.
Reply With Quote