View Single Post
  #10  
Vechi 11.02.2011, 16:40:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Tocmai aici este problema , ca dupa cercetarea mea nu vad unde este bunul sau binele . Asta am tot explicat pina acum . Ti s-a parut ca nu am cercetat ? Pai daca am vorbit comparativ , cu exemple , cu trimiteri critice ... cum se cheama aceasta ?
Nu este vorba ca nu ar exista acel doctor . Chiar daca mai gasesti inca 100 de postari care sa il ateste si sa il slaveasca chipurile ca a ajuns la o nobila concluzie pe o alta cale decit cea care isi spune ea insasi : ,,eu sunt Calea"
, atunci nu are aceiasi valoare? chair daca mai este pomenit , cum am spus, de inca 100 de ori.
Greseala noastra a celor care suntem atit de deschisi la toate aiurelile chipurile savante pt. a le studia cu atentie este ca aceasta atitudine nu are nici o legatura cu cuvintele apostolului Pavel . A cerceta totul nu se refera la a ne apuca de acum in colo eroic sa verificam tot pamintul pt. a sti o data care sunt bune si care nu . Nu , nici de cum , ci se refera la a avea simtul f. critic ori de cite ori venim in contact cu manifestari care ar parea ca sunt de la D.zeu . Deci se refera la critica si nu la a apleca urechea la orice ca poate-poate este bun si ceva intro ragalie . Ragalia este ragalie si o mirosim repede ca nu este buna deoarece creste unde nu este locul ei, nu arata ca plantele folositoare, nu scapi usor de ea daca voiesti sa o indepartezi , precum si alte caracteristici din prina evidentiate ca nebune fara a mai fi nevoie sa pierzi timpul cu ea sperind ca poate-poate are si ea ceva bun . Nu seamana cu cele pe care le stim ca sunt de la Hristos atunci este mult mai prudent sa fim f. circumspecti si sa le refuzam .
Desigur , daca sunt amatori care doresc sa faca si invers , este treaba lor .
Spui ,,contine idei interesante" ? Imh, pai ce nu sti ca si satana pune idei ,,interesante" pt. a fura mai usor . Ti-am dat exemplul cu tot sistemul Yoga . Poti spune ca nu are idei interesante. Pt. tot necunoscatorul induhovnicit ea este plina, pute , de atite idei pline de interes, dar tot inselare ramine . Dar precum in aliniatul de mai sus , are idei interesante pt. cei neversati, care inca isi traiesc copilaria duhovniciei . Pt. cei caliti prin lupte , patimiri si raniri in lupta cu inselatorul este greu sa-i poti multumi cu asemenea ,,idei interesante ".
Despre faptul ca ,,lumea este o proiectie a gindurilor noastre " nu pot spune , chiar daca emitentii au titluri universitare, ca este o idee ,,luminata" a unei minti bolnave ! Pai de la asemenea pareri si pina la inalta filosofie teologica a ceea ce este lumea este cale lunga , iar nebunia acestora se vede precum o pata de singe pe halatul alb al unui doctor, adica de la o posta , fara a mai fi nevoie sa facem colocviu si a consulta parerea multor neavizati . este clar de departe !
Acesta este defectul comunicarii in scris: nepriceperea de multe ori a intentiei celuilalt . Nu toate rezultatele aparent bune sunt cu adevarat bune . Cele obtinute pe Calea lui Hristos sunt cert bune , cele care par bune dar sunt obtinute pe alte cai se dovedesc repede ca sunt fals bune . Adica vrei sa spui ca al doilea elev, cel care a copiat este la fel de meritoriu ca si cel care invata ? Ca dupa parerea ta conteaza doar rezultatele ? Vad ca nu te jenezi sa spui o... prostie . Sau crezi ca parerea ta a fost o aseritune plina de adevar dar nevazuta la valoarea ei de catre mine ? Ma uimesti ! Desi de fiecare data imi spun ca iti cunosc stilul si ca nu ma mai las dus in orice fel de discutii cu tine , totusi mereu cedez si sper ca de data aceasta vei fi mai profunda, mai induhovnicita si nemaipunind buzele pe orice ci fiind mai precauta , mai distanta , cu mai mult discernamint critic, precum spune Pavel,cu un simt critic amplu treaz si cu invatatura ortodoxa tinuta proaspata mereu in inima ca si termen de comparatie.
De, asta este o carenta a mea pt. care ma caiesc.
Ai totusi o eleganta scapare , in legatura cu exemplul cu elevii : te exprimi cu parelnicul ,,mi se pare" si pt. asta iti acord circumstante atenuante !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote