View Single Post
  #62  
Vechi 16.10.2011, 17:56:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Schitul fedeu,arad

SCHITUL FEREDEU,ARAD

Aflat la poalele muntilor ZARANDULUI,,lîngă localitatea ȘIRIA,,locul de baștină al scriitoruluiI IOAN SLAVICI,este situat la 650 METRI ALTITUDINE ,unde un pustnic FILIMON sau FILOTEI a ridicat acest schit cu vreo 300 ani în urmă lîngă izvorul aflat aici .La acest izvor se făceau pelerinaje de către credincioși împreună cu preotul și cu prapori din timpuri străvechi, la acest izvor cu proprietăți vindecătoare,unic în ROMANIA ,prin situarea lui la această altitudine .Aceste manifestări religioase de amploare au determinat construirea unui altar unde credincioșii să se roage …astfel a apărut un paraclis,refăcut la inițiativa preotului Nicolae Biru din Covăsinț și sfințit în anul 1932 de P.S.Grigore Comșa.Hramul este SFINTUL MARE MUCENIC GHEORGHE,care subliniază calitatea izvorului vindecător de patimi și boli, prin nimicirea balaurului ca imagine a răului spiritual și material.Sărbătoarea cea mai importantă care adună creștinii în acest loc este ziua ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI ,ZI ÎN CARE SE FĂCEAU PELERINAJELE in frunte cu preotul ,străbătînd DRUMUL CRUCII pînă sus la schitul FEREDEU .Acest cuvint în limba turcă inseamnă BAIE…adică venea lumea în pelerinaj la izvorul Feredeu ,vindecător ,ca să facă o baie…spălîndu-și păcatele prin spovedanie și plecînd de aici curățiți și vindecați.Aceste pelerinaje se făceau în zilele de 23 aprilie ,de izvorul tămăduirii în săptămina luminată ,pe 15 august de Sintamaria mare ȘI se încheia cu pelerinajul din ziua Crucii.
Desființat abuziv în anul 1959,așezămintul a fost redeschis în anul1986,avind ca stareț pe părintele ILARION TĂUCEAN ȘI S-AU RECONTRUIT BISERICA,STĂREȚIA,TRAPEZA ȘI CORPURILE DE CHILII.După anul 1989,gospodăria s-a mutat la vale ,fapt ce a determinat construirea unui așezămint mohahal și la vale ,anume mănăstirea FEREDEU ,cu hramul SFINTUL PROROC ILIE TESVITEANUL.
De trei ani s-a reînceput în ziua de 13 septembrie ,după vecernie să se meargă pe DRUMUL CRUCII cu cele 14 popasuri ,în primul an pe drumul de potecă străbătut de monahi pînă în vale ,iar anul trecut pe drumul asfaltat pînă sus la schit de către primăria ȘIRIA…cinste ei…crucile frumos făcute din lemn de stejar lăcuit ,cu icoanele calvarului împodobite cu coronițe identice și cu flori naturale la baza fiecărei cruci ,aceste îngrijiri fiind făcute de anumiți credincioși care se oferă să îngrijească și să pregătească fiecare cruce cit mai frumos pentru sărbătoarea comemorării calvarului din ajunul praznicului ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI.Am participat la acest eveniment anul trecut ,fiind și primul an cu stabilirea definitivă a DRUMULUI CRUCII cu popasurile care se încheie sus la schitul FEREDEU și am văzut ajungînd sus că izvorul ,care nu a mai curs de mulți ani ,el fiind captat printr-un furtun prin care curge apă încontinuu , izvorul a reînceput să curgă ca un fin firicel.,care avea alt gust modificat ușor față de cel care curge pe furtun ,fapt adeverit și de o credincioasă la care i-am dat să bea din sticlă.De anul trecut s-a construit aici un altar de vară în poienița schitului care are hramul Inălțarea Sfintei Cruci.Am avut plăcerea să ascult vecernia cit și Sfinta Liturghie efectuate de la acest altar.Schitul este înconjurat de pădure ,iar de sus se vede un peisaj frumos al satelor cu cîmpiile lor .De la RUSALII ,cind am fost sus am observat că izvorul curge avind cuva de colectare pe jumătate plină .În noaptea vecerniei înainte de ziua CRUCII am observat cum debitul izvorului a crescut foarte mult ajungînd pentru un timp egal cu jetul care curge pe furtun.ȘI de ziua crucii a curs puternic ,destui credincioși luînd apă direct de la țeava care iese din stîncă.
M-am bucurat de o cazare foarte bună sus la schit,unde am admirat luna plină deasupra dealului și a copacilor care îl străjuiau ,dar și multiplele lumini care e vedeau în satele din vale.Peisajul mi-a amintit întru-cîtva de peisjul admirat în toamna trecută în GRECIA de la mănăstirea SF.PATAPIE…doar că aici lipsea marea .
Adoua zi de dimineață am participat la sfințirea apei ,am ascultat rugăciunile foarte frumoase făcute de preot cu această ocazie ,apoi am participat la primirea arhiereului IPS.TIMOTEI SEVICIU,al ARADULUI ,am ascultat Sfînta Liturghie și predica interesantă a IPS.TIMOTEI ,am participat la Sfîntul maslu de obște ,am primit anaforă ,am sărutat SFINTA EVANGHELIE ȘI SFÎNTA CRUCE,ne-am luat apă de la izvorul renumit ca vindecător ,am primit fiecare credincios cîte o caserolă cu sarmale de post,fiind zi de post,apoi am coborît pe jos pe drum pînă la vale inspirînd aerul curat al pădurii ce străjuiește drumul de asfalt,pînă jos la mănăstirea FEREDEU ,unde aveam mașinile parcate.Am încheiat această binecuvintată zi de mare praznic cu pace în suflete și cu dorința de a mai reveni în acest loc binecuvintat….. unde din păcate se află doar un singur călugăr,ceilalți fiind la mănăstirea din vale .Preoții deși sint 4 jos vine unul singur Duminica ȘI ÎN ZILELE DE PRAZNIC PENTRU OFICIEREA SFINTEI LITURGHII.Dar după cum spun destui credincioși ei vin la izvor cu dorința de a găsi aici un preot în permanență chiar dacă ei știu că toți preoții sunt acolo jos.Parcă expunerea problemelor lor ,cit și cererea de sfaturi pare sa aibă o altă rezonanță în sufletele lor în acest binecuvintat loc …căci mănăstirea de jos,FEREDEUL DI N VALE este de fapt o consecință a FEREDEULUI DIN DEAL..…și nu invers!!!Aci ar mai trebui meditat la acest aspect de către forurile în drept.

http://www.youtube.com/user/sofiaiug.../8/_7MwUEVRogw
ACESTA ESTE CANALUL MEU DE PE YOUTUBE,UNDE PUTETI URMARI TOT CEEA CE AM SCRIS AICI..ANUME DRUMUL CRUCII ,cu opopasurile ,videoclipul cu DRUMUL CRUCII de la FEREDEU ,sfintirea apei ,predica IPS.TIMOTEI..S.A.FILME INTERESANTE.
__________________
Reply With Quote