View Single Post
  #2  
Vechi 03.01.2013, 20:01:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma tot gandeam de ce Ioan Botezatorul nu s-a dus sa-si predice mesajul pocaintei si la Ierusalim ci a ales doar pustia.In afara faptului de a implini profetia din Isaia de ce nu a mers si in cetatea sfanta,de ce astepta sa vina oamenii dinspre lume spre pustie.Si de ce ii boteza tocmai in Iordan,mult timp m-am intrebat asta.Am convingerea ca toate aceste detalii,precum si altele,sunt o patrunzatoare prefigurare a modalitatii de a trai in lume precum in pustie,in sensul de strain de spiritul ei,nu de izolare de ea ci de prefigurare a spuselor Mantuitorului: ,,Nu te rog sa-i iei din lume ci sa-i pazesti de cel rau".Cred ca toata activitatea Botezatorului,privita dintr-un anumit unghi,este o talcuire a iesirii din lume prin pocainta,dintr-o lume moarta in litera si forma si de reintrare in ea,prin credinta,in scopul de a se implini destinul luminii ce trebuie sa lumineze tuturor celor din casa.Nimic intimplator in nici cel mai mic detaliu al activitatii Botezatorului,totul are un sens,arata spre o implinire,fiecare detaliu,alegerea Iordanului si nu a Ierusalimului, alese de pronia dumnezeiasca pt a se realiza intreaga imagine si intregul mesaj al
mantuirii.

Cred ca analizand toate aceste detalii,Scriptura isi deschide paginile in fata celui insetat,dupa un credincios poate incepe un drum frumos de la formal la real,de la teoretic la practic invingand prejudecata ca pustia spirituala,in sens benefic,nu se poate realiza in lume.Se poate depinde insa de cat de sincera este inima omului,de cat de mult il cauta pe Dumnezeu.Dupa cum spunea recent un cleric elen timpul vorbelor a trecut.Se cere traire care sa nu poata fi ascunsa sub obroc,nu jumatati de masura,nu caldicei,ci traitori.Altfel teoretic crestinismul ar putea degenera intr-un dogmatism sterp,o intelegere intelectuala arida si elitista si un simulacru de traire colectiva,fiecare componenta actionand decuplat de celelalte.Insa asta doar teoretic pt ca in cazul in care oamenii ar esua,dupa cum le spunea Botezatorul fariseilor,Dumnezeu va ridica din pietre pe copii credintei,samanta lui Avraam.
Nimeni nu este favorizat in fata Lui in cazul in care ratam trairea mesajului Evangheliei si privind la lumea actuala,la noi dar la mine primul,nu pot decat sa ma inchin in tacere in fata milostivirii lui Dumnezeu care inca mai asteapta.
Reply With Quote