View Single Post
  #69  
Vechi 29.01.2013, 21:41:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Manastirea petru voda

http://www.youtube.com/watch?v=5z3mXHibyvgM.SIHASTRIA DE HRAM


Nu aveau loc,nici nu aveam eu pretentie,dar totusi un pelerin mi-a cedat locul lui .La intersectia din Petru Voda spre manastire il vad din microbus pe student stind la stop.Deci el a reusit sa ajunga la manastirea de jos la parintele Iustin si nu a mai urcat sus!Atunci l-am vazut ultima oara!tot aicea unde l-am si cunoscut cu vreo doi ani in urma.Eu am ajuns sus si am vrut sa platesc ceva soferului ,dar el a refuzat si atunci am daruit doua iconite cu Maica Domnului de la POCEAEV,renumita icoana, la sofer si amabilul barbat care m-a lasat pe scaunul lui linga sotia lui.Mi-am luat ramas bun de la aceasta lume amabila de la Vaslui care urma sa plece la DURAU tot in aceasta zi.
M-am prezentat la maica cu cazarile .I-am spus sa ma cazeze undeva mai sigur ca vin din Rusia din pelerinaj si as dori securitate mai mare pentru bagajul meu ,care nu se incuia.Maica mi-a zis ca ma repartizeaza in camera cu doua doamne foarte serioase de la Bacau.Se pare ca vasluienii mi-au purtat noroc in aceasta zi de hram si dupa acceea in ziua a doua,bacauancele.Doamnele veneau mai des de la Bacau si chiar daca nu veneau foarte des aveau cunostinte in rindul monahilor.Tocmai asteptau pe unul sa le duca jos la schitul maicilor ,unde la etajul de sus avea camera parintele IUSTIN.Asa ca m-au luat si pe mine si in mod nesperat am ajuns sa iau binecuvintare de la acest minunat parinte!Monahul ne-a introdus pe usa din spate;sus mai era destula lume intrata ,caci afara era multa lume pe scarile de la intrarea din fatza!Cind ne-a venit rindul au intrat doamnele amindoua si apoi eu .Nu am stat mult caci parintele era dupa o operatie la ochi si dupa o spovedanie mai lunga pe care a facut-o unui tinar.Parintele ne-a primit pe toti pe rind pe balconul care avea usa spre coridorul sectiei de spital .Am multumit bunului Dumnezeu pentru aceasta ocazie nesperata,caci eu nu mai aveam timp sa ajung daca ar fi trebuit sa ajung pe jos pina la schitul maicilor ,pe care nu l-am vazut in alte dati cu ocazia pelerinajelor.Am coborit ,am intrat sa ne inchinam in biserica de lemn de aicea,am filmat, apoi am plecat sus.Mi-am exprimat ingrijorarea pentru a doua zi daca voi reusi sa prind singurul autobus care circula spre Vatra Dornei in ziua de Duminica si pe care trebuia as il iau din satul Petru Voda ,din statia de oprire.Dar cum Dumnezeu este grijuliu cu pelerinii ,mi-a aratat ca e bine sa ma las pe seama Lui ,caci nu prea reusesc eu sa o fac!!intotdeauna!Doamna cu masina s-a oferit sa ma duca la statie,ba chiar dupa slujba ,cind a inceput predica am plecat sa-mi cobor bagajul greu ca sa nu retin prea mult pe doamna.Tocmai le-am intilnit mergind la masa ,mai repede ca sa poata pleca cu mine si sa ajung la timp in statia de autobus.M-au chemat cu ele la masa ,in sectorul unde serveau masa mohahii,insotite fiind de un monah..adica nu asa singure si de capul nostru am intrat noi acolo.!
Dupa sevirea mesei ,care a fost foarte buna,inclusiv prajituri,doamna a incarcat bagajul meu si am iesit conduse de acel monah fara a mai lua si anaphoramie mi-a parut rau dar nu puteam risca ,zicea ea sa pierd legatura ,singura spre acceleratul de Arad,care ajungea dimineatza in Arad si apoi aveam o buna legatura spre casa inca o ora si jumatate!
Manastirea, de cind parintele este jos,este mult mai libera,in sensul ca nu se inghesuie lumea la cazari fiind destule locuri libere.Ma intilnesc aici la slujba de seara cu cei doi barbati cu barba de la Sihastria si Sihla.Ajung si pe la pangar tot acuma caci stiam ca a doua zi nu mai aveam timp.Ma inchin la moastele sfintilor de la AIUD ,apoi ascult slujba,dau pomelnice pentru 40 zileminunat parca mai frumos cind nu este aglomeratie.Seara in camera am dat un mic cadou doamnei de la Bacau ,caci stiam ca nu imi va lua bani pentru transport,un CD cu un film religios care mie mi-a placut foarte mult,anume cu viatza SF.IOAN COLOV,zis si IOAN CEL MIC,ale carui moaste se afla la manastirea SF.MACARIE CEL MARE in Egypt.A doua zi slujba de Duminica s-a tinut la altarul de vara.
Datorita grijii lui Dumnezeu pentru mine,care a lucrat prin doamna cu masina de la Bacau, am ajuns la timp in statie.Apoi ele au plecat inapoi spre Bacau,intorcindu-se din drumul spre Durau pe care l-au parcurs o bucata pina la statie.Dumnezeu sa le aiba in paza lor pe aceste minunate doamne cit si pe familiile lor.
Ajung dupa amiaza la Vatra Dornei ,trecind pe linga drumul ce urca la manastirea RARAU si admirind inspumata vale a Bistritei..Am trecut linia ferata de la autogara si am platit pentru bagaj la vinzatoarea de bilete caci bagajul nu functiona Duminica .Am plecat in statiune sa ma plimb prin frumosul parc si sa ma inchin in frumoasa biserica din centru linga parc,mi-am luat provizii de drum ,apa si mincare ,am admirat un grup instrumental care cinta la o tearsa acolo unde se aflau multe cofetarii,am admirat valea si pirtia de schi,am filmat spre amintire si apoi am plecat la gara ca sa ajung inainte de ora 19 cind se schimba tura ca sa imi iau bagajele .Asa a trecut o dupaamiaza de Duminica ,seara la ora 20 avind trenul spre casa.Plec dintr-o zona in care cel mai probabil nu cred ca voi avea ocazia sa mai revin din varia motive.
Astfel se incheie pelerinajul meu pe cont propriu la cele 3 manastiri,de fapt doua ,care a fost foarte frumos si mi-a mers la suflet.Pe student nu l-am mai vazut de atunci ,doar ne-am vorbit la telefon de citeva oridar viatza merge ianainte si noi raminem cu amintirile ,cu intimplarile si cu binecuvintarile primite cu aceste ocazii.Studentul ,care are si darul poetic ,mi-a spus ca isi va scrie si el amintirile lui si viatza lui .Astept sa ma anunte cind sa ii cumpar cartea!...caci el umbla prin multe locuri pe la manastiri,indeosebi de inviere in Israel.
Multumesc Domnului pentru tot ceea ce mi-a oferit in acesta vara dar si pentru ceea ce mi-a oferit in continuare in acest an binecuvintat 2010,pelerinajul in tara din 16 august si pelerinajul in GRECIA in luna octombrie tot in acest an.
__________________
Reply With Quote