View Single Post
  #4  
Vechi 03.02.2013, 14:26:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?
Exista doua lucrari:
1. cea exterioara, a faptelor bune indreptate spre ceilalti (care include doua aspecte: ferirea de a le gresi si a face binele)
2. cea interioara, a insusirii virtutilor prin schimbarea firii omului pamantesc in om duhovnicesc

Prima o conditioneaza pe a doua, dar a doua nu o urmeaza pe prima in mod necesar.

Tanarul cel bogat o avea pe prima insa deloc sau partial pe a doua.
Dumnezeu nu a facut decat sa-i descopere o patima ascunsa pe care el o ignora: setea de bogatie - in ciuda unei impliniri formale ale poruncilor legii V.T. atentia sa era de fapt indreptata asupra averii sale si nu spre Dumnezeu.

Tot ce a trebuit sa faca pentru a afla ce ii lipseste spiritual a fost sa intrebe pe Dumnezeu si Dumnezeu i-a raspuns.

Dumnezeu descopera la vremea potrivita fiecaruia ceea ce are de implinit, important este sa intrebe si mai ales sa nu intoarca spatele raspunsului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote