View Single Post
  #2  
Vechi 03.07.2011, 12:07:19
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Nu are legatura in mod direct cu religia. Este vorba de sotul meu...ne-am casatorit doar civil, nu si religios anul trecut. Nu mai reusesc deloc sa ma inteleg cu el, imi vorbeste foarte urat si este si violent si ma acuza pe mine ca din cauza mea este asa. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca m-am saturat de cearta. Ma gandeam ca e si din cauza ca nu ne-am casatorit religios si convietuim asa sau nici nu mai stiu.
Sunt o persoana cu frica lui Dumnezeu dar nu prea merg la biserica din pacate. I-am mai spus si sotului sa mergem de cateva ori, in speranta ca ne va mai lumina mintile Dumnezeu, dar nu vroia niciodata sa mergem...
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac? Am incercat sa-l inteleg dar nu pot, el este absurd. Nu mi se pare normal nici violenta in familie, daca o sa avem vreun copil? cum o sa creasca el? De multe ori spun sincer ca m-am gandit sa plec la ai mei.
Nu este bine ca nu v-ati casatorit religios, dar ceva imi spune ca nu ati facut acest lucru tocmai fiindca nu prea aveati incredere unul in celalalt si atunci se pune problema de ce v-ati mai cununat chiar si numai civil. Daca prietenului tau, fiinca deocamdata sot este cam mult spus, nu pre-ai place sa dea pe la Biserica atunci problema este foarte mare si numai pentru acest aspect ar cam tebui sa-l lasi avand in vedere ca deocamdata sunteti cununati numai in primarie.

Daca deja te trateaza cu lipsa de respect, acest lucru nu se intampla fiindca vai de mine nu s-a facut cununia religioasa. Daca te-ar fi iubit nu s-ar fi comportat astfel iar Dumnezeu nu ia dragostea ci dimpotriva o da, cu atat mai mult cu cat ne-a dat si liber arbitru si nu ne obliga sa simtim sau sa nu simtim ceva. Din capul locului iti spun ca dragoste fara respect nu exista, cine iti spune ca te iubeste dar nu te respecta vorbeste aiurea. De fapt a spune ca iubesti pe cineva, caruia inainte de toate nu ii oferi respect, este un non-sens, pur si simplu nu se poate asa ceva.

A da si este foarte bine ca te gandesti si la ce o sa se intample cand o sa aveti copii findca daca voi nu va veti intelege,chit ca certurile voastre ii privesc sau nu si pe ei, ii veti face si pe copii vostri sa sufere.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote