View Single Post
  #33  
Vechi 28.01.2021, 01:21:42
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu zice Apostolul Pavel mustra-l pe fratele tau?

Adica mustra-l din cele ale bisericii si normalitatii, ca nu de la mine am scos gpsul si bila si regulile biserifii.

Si daca nu asculta de povata nu zice spune-l bisericii? Pentru ca biserica este intotdeauna in unitate.

Este putin/mult ce a zis? Este foarte mult.

Pentru ca este o deviatie in primul rand de la modul ortodox de a face teologie.
Apoi de la modul normal de a rationa un lucru.
Apoi de la teolofia creatiei care nu apare nicaieri.

Apoi pentru faptul ca aduce schisma in biserica si tulburare prin propuneri care sunt astazi impotriva evidentei factuale acceptate de biserixa. Pentru ca Biserica functioneaza acceptand creationismul cum este.

In fapt dogma atinsa si problema este legata de creationism negand lucrurile in forma inncare sunt ele. Daca realitatea e lasata de dumneseu cumva si toti stim asta de ce avem toata tulburarea asta printr-o negare a realitatii observabile?

Legat de ton - Moroco nu se trezeste nici cu vorba buna si nici cu mustrare si nici un cu rusinea in care este prin propunere. De aceea trebuie sa inteleaga pozitia in care este. Pentru ca vine cu o propunere de o ridiculozitate isririca.

Astazi propunerea pamantului plat este o ridiculozitate istorica asumata doar de unii. Si asta este comportamrnt neduhivnicesc si sectar.

Mai este o problema cu Moroco. El nu are capacitatea sa asculte.

Testul ascultarii este testul lui Simeon Stalpnicul.

Moroco nu asculta de Biserica. El este rupt de Biserica si nubeste de la Dumnezeu.

Exact in felul asta se vede cine este de la Dumnezeu.

Daca poti sa discuti cu el si daca asvulta de Bisrrica.

Problema.duhovniceasca ridicatavde Moroco este ca el este rupt de Biserixa si nu mai ascukta de nimeni ci doar de erezia lui.

Dragilor, in viata duhovniceasca se testeaza de unde este duhul/omul prin ascultare si capavitatea de a comunica de a te intelege cu el...
Iar ai început cu ale tale, ”testezi” duhul afirmand tot felul de neadevăruri, de lucuri superstițioase de parcă ai știi mai bine ca oricine orice. Mitomania și provocarea e ispitere, nu e testare și tu cazi în ea. Dacă nu de la tine vorbești și știi ceea ce afirmi atunci de la cine, de la Duhul? ”nu de la mine am scos gpsul si bila”.

Apropos, domnul cu teoria nu susține teoria pământului plat ci teoria lui ca dar de sus, primită prin Har. Repeți mereu fără să te corectezi despre pământul plat.

Una e mustrarea și alta judecarea și umilirea fratelui tău ortodox mințind despre el și despre teoria lui fără oprire ca și cum minciunile ar fi adevăruri, ca și cum ai știi despre ce vorbești, ca și cum Duhul ți-ar da să mărturisești Adevărul. Dacă nu poți face diferența între mustrare și judecare cu umilire, între adevăr și afirmații superstițioase ca o știință-bârfă primită de la o vrăjitoare, cum atunci de ai impresia că știi ce vorbești?

Iată: ”evidentei factuale acceptate de biserixa”, ”Biserica functioneaza acceptand creationismul cum este” adică se vede cum afirmi că Biserica ar susține o teorie ateistă a big-bangului terminat în heliocentrism și una darvinistă a evoluției din maimuța care desfințează existența lui Dumnezeu. Dacă asta afirmi, cred că glumești. E foarte clar că nu ai discernamânt și că faci afirmații aiuritoare în numele bisercii și despre biserică.

Ți-am bolduit revenirea la modul foarte urât de a dialoga și a face afirmații despre cineva.

Cum ar putea face cineva ca tine cercetarea Duhului când nu poți face diferența între mustrare și căderea în judecată?

Te rog rămâi la postarea anterioară în care ai dat dovadă de supunere față de ierarhia bisericii ortodoxe încât să o lași pe ea să facă afirmații cu valoare de adevăr despre cineva și cu valoare de cercetare a Duhului sau de judecată.

Dumneata ești practic întors împotriva unui frate ortodox confundându-l cu ereticii și cu sectanții și e foarte ciudată patima ta în a lovi și umili iar mie îmi pare că ești dus în ispită. Un ortodox, un creștin, nu procedează în felul ăsta neștiind defapt în cine lovește și crezând că face un bine. Semeni cu Saul și cu iudeii ce căutau să-l prindă pe Hristos și nicidecum cu creștinii, cu sfinții.

Fă ceea ce ai afirmat cu emailul așteptând răspunsul ierarhilor BOR și abea apoi pronunță-te și tu. Altfel demersul tău e o dovadă a lipsei de discernământ și a abuzului de prerogative și de putere.

Măcar ești preot? Ești măcar călugăr? Dacă ești, atunci îmi pare că ești ieșit de sub ascultare pentru că un preot ortodox sau un călugăr sub ascultare de stareț nu se comportă atât de neortodox. Îți faci mult rău lovind în oamenii cu care discuți judecându-i, acuzându-i și umilindu-i fără un minim discernământ.

Nu ați răspuns la aceste întrebări pe care vi le-am adresat mai sus:
Doar vă rog frumos să explicați ”ce problema ridica el dpdv. dogmatic” dacă spuneți că v-ați documentat. Explicați și în ce constă ”hulirea, credinței, adevărului și a dogmei”.

Vă rog să răspundeți (dacă se poate scriind corect românește și fără să jiniți și să umiliți).
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 28.01.2021 at 01:50:51.
Reply With Quote