View Single Post
  #38  
Vechi 28.01.2021, 14:19:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 catre gpalama
Fă un copy-paste la tot ce gasești scris pe forum de domnul Moroco despre Creație în teoria asta a lui, Pacman3D-nD ce explică Facerea (fără nicio modificare și fără să te ante-pronunți) și apoi trimite-o ca propunere de lucrare ortodoxă în numele unui frate ortodox anonim sau cu nickul și avatarul lui de pe forum. Nu-s convins că-ți va spune și-ți va da să folosești numele lui real. Trimite-o tuturor ierarhilor din BOR și stareților mai importanți și apoi te rog vino și ne spune care a fost răspunsul lor.

După ce ne prezinți răspunsul ierarhilor ortodocși din BOR sau măcar al mitropolitului Clujului o să avem însfârșit o bază serioasă ca să-i cerem să se pocăiască dacă greșește. Eu nu-s convins că greșește. Mie mi se pare că tu greșești, dar asta e o parere personală.

Dacă nu e prea mult, cred că ar fi bine să ceri în initiativa ta să ne argumenteze înalții ierarhi raspunsul cu texte scripturistice și din sfinții părinți și cu texte canonice pentru ca să vedem unde greșește, dacă chiar greșește canonic în teoria lui.
Foarte bun sfat i-ati dat. Putem avea incredere in BOR caci ierarhii sunt oameni intelepti asa ca raspunsul ne va lamuri daca gresesc undeva si unde anume gresesc in cazul in care gresesc. Vor analiza ca din partea lui Dumnezeu.

@Petru7, Multumesc pentru faptul ca intelegi si crezi Teoria PacMan3D-nD insa nu e cazul sa ma aparati pentru asta luand atitudine. Nu vreau sa se formeze tabere pro sau contra in sensul unui razboi caci Teoria nu este pentru a starni cearta ci pentru a darui o explicatie plauzibila despre Creatia in care ne aflam. Lasati ca ma descurc cu domnul calugar raspopit. Nu trebuie sa interveniti. Lasati-l sa ma mustre si sa ma parasca la BOR. E un drept al oricarui ortodox sa faca ceea ce crede de cuviinta, sa mustre pe fratele sau daca i se pare ca greseste. Daca vrea sa faca un dosar cu Teoria si s-o trimita la BOR chiar ii multumesc. Asa ceva poate o sa aiba un rezultat pozitiv pentru ca stiu ce spun si ce am scris in teorie iar ierarhii sunt mai intelepti ca mine si vor pricepe ce e aceasta Teorie si o vor binecuvanta sau daca o gasesc mincinoasa, ne vor arata unde sunt greselile, canonice, dogmatice, scripturistice, etc.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu zice Apostolul Pavel mustra-l pe fratele tau?

Adica mustra-l din cele ale bisericii si normalitatii, ca nu de la mine am scos gpsul si bila si regulile biserifii.

Si daca nu asculta de povata nu zice spune-l bisericii? Pentru ca biserica este intotdeauna in unitate.

Este putin/mult ce a zis? Este foarte mult.
Pai nu esti dumneata biserica pentru ca sa constati ca ascult sau nu de povata bisericii. Dumneata imi pare ca esti un calugar raspopit (nu zic indracit), deci de ce ar trebui sa ascult de povata ta? In BOR se asculta de preoti si nu de colegii anonimi de pe forum, tocmai de aceea zice Ap.Bavel ca daca cineva pacatuieste sa-l spui bisericii pentru ca Apostolul sau preotul sau sfantul sau starteul sau oamenii mai cu vaza sa-l sfatuiasca si el sa faca ascultare de Preot. Tu ceri ascultare de tine? Si daca nu vreau sa te ascult sunt afara din biserica? Dar tu de ce nu asculti de mine? Cine te-a pus pe tine mai mare peste mine aici pe forum? Nu stii sau nu-ti dai seama ce vorbesti.

Citat:
Pentru ca este o deviatie in primul rand de la modul ortodox de a face teologie.
Apoi de la modul normal de a rationa un lucru.
Apoi de la teolofia creatiei care nu apare nicaieri.
Chiar nu pricepi ca nu sunt nici preot si nici teolog? Sunt doar un mirean ortodox.

Citat:
Apoi pentru faptul ca aduce schisma in biserica si tulburare prin propuneri care sunt astazi impotriva evidentei factuale acceptate de biserixa. Pentru ca Biserica functioneaza acceptand creationismul cum este.
Faci niste afirmatii fara acoperire. Biserica nu accepta teoriile lumii. Biserica functioneaza cu creationismul cum este descris la Facerea si nu cu cu creationismul cum este inducand prin asta ca ar acepta ortodoxia sa marturiseasca teoriile creationiste ale lumii. Nu stii ce vorbesti dar sustii la infinit aceleasi minciuni pentru ca sa te indreptatesti folosind BOR in lupta dintre sferiti-bilisti si plati-farfuristi-moneda pentru ca tu crezi in pamant-sfera-planeta si osandesti ca eretici pe cei cu pamantul plat. Unitatea si linistirea in biserica nu se face in minciuna ci in adevar deci nu exista un pericol de schisma sau tulburare daca ortodocsii ar crede ceva mai aproape de adevar. E o pace falsa a crede in teoriile false ale lumii


Citat:
In fapt dogma atinsa si problema este legata de creationism negand lucrurile in forma inncare sunt ele. Daca realitatea e lasata de dumneseu cumva si toti stim asta de ce avem toata tulburarea asta printr-o negare a realitatii observabile?
Unde apare o negare a realitatii observabile? N-am negat ci am explicat ce se vede si de ce sunt fenomenele respective asa cum sunt. Nu neg ci prin teorie imi explic mie si altora.

Citat:
Legat de ton - Moroco nu se trezeste nici cu vorba buna si nici cu mustrare si nici un cu rusinea in care este prin propunere. De aceea trebuie sa inteleaga pozitia in care este. Pentru ca vine cu o propunere de o ridiculozitate isririca.
Domnule, nu stii ce vorbesti. Cica vorba buna. Pai la tine batjocurile si umilirile si acuzatiile si afirmatiile ca sunt prost sau nebun sau eretic sau rupt sau indracit sunt vorba buna? Nu ai autoritatea sa ma mustrii in numele bisericii, nu tu esti biserica. In numele BOR ma poate mustra Dumnezeu prin preot sau prin mai marii mei din biserica unde sunt activ. Ma mustra un coleg de forum ca nu-i dau dreptate la afirmatiile aiuritoare despre mine si despre Teoria scrisa de mine si in care cred. Cum as putea sa ascult de un calugar raspopit care se erijeaza pe forum in autoritatea BOR? Avem aceleasi drepturi si obligatii stimabile si aici pe forum si in BOR.

Citat:
Astazi propunerea pamantului plat este o ridiculozitate istorica asumata doar de unii. Si asta este comportamrnt neduhivnicesc si sectar.
Mai este o problema cu Moroco. El nu are capacitatea sa asculte.
Esti cumplit de absurd. Nu ti-am repetat ca nu sustin teoria pamantului plat ca o farfurie-moneda? Tu esti cel nu ai capacitatea sa pricepi ca eu nu sustin teoriile false ale lumii pamant-plat-farfurie-moneda versus pamant sferic-bila-heliocentrism. NU SUSTIN! Inceteaza sa minti afirmand ca eu fac propuneri indecente sau ca as sustine teoria pamantului plat!

Citat:
Testul ascultarii este testul lui Simeon Stalpnicul.

Moroco nu asculta de Biserica. El este rupt de Biserica si nubeste de la Dumnezeu.

Exact in felul asta se vede cine este de la Dumnezeu.

Daca poti sa discuti cu el si daca asvulta de Bisrrica.

Problema.duhovniceasca ridicatavde Moroco este ca el este rupt de Biserixa si nu mai ascukta de nimeni ci doar de erezia lui.

Dragilor, in viata duhovniceasca se testeaza de unde este duhul/omul prin ascultare si capavitatea de a comunica de a te intelege cu el... Duhul lui Moroco, duhul care il povatuieste pe Moroc numai de la Dumnezeu nu este ... Si Moroco este prin in robia acelui duh si nunpoate sa rationeze efectic ce i se spune.. exact ca sectarii.

Problema lui Moroco este ca am pus detaliat in scris fiecare lucru si a evidat si nu a raspuns direct la nimic. Adica nu mai este stapan pe ratiunea lui... Nu a reusit sa cuprinda nici un punct. Ori cand nu mai esti stapan pe mibtea ta arunci este diavolul...
Tu nu faci teste duhovnicesti ci esti un provocator care insulta si denigreaza crezand ca e stapan pe mintea lui. A stapani inseamna a avea un comportament ortodox asa cum ne-a invatat Mantuitorul bland si smerit cu inima. Dumneata pari o fiara care arunca cu cu apa multa facand valuri si cu foc din trufie dupa cei ce nu-l asculta pe el, marele calugar raspopit.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote