View Single Post
  #10  
Vechi 08.11.2014, 20:18:16
unpacatosintors unpacatosintors is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2014
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc Ioan pentru incurajari. Imi pare rau sa citesc despre lupta pe care o duci. Sper ca intr-o zi sa fii indeajuns de tare incat sa faci o alegere. Sper ca Dumnezeu sa ne ajute pe amandoi, pacatosii, sa ne intareasca, sa ne tina departe de ispite si sa ne lumineze gandurile.

In legatura cu intrebarile:

1. Spuneai ca te-ai intors spre satanism dupa ce ai vazut ca Dumnezeu nu raspunde. Ce te-a facut sa crezi ca Satan va raspunde?
A fost un risc asumat. Nu cred ca m-am gandit prea mult. CRed ca am vazut prea multe filme de genul pentru ca am cautat pe net cum se face un pact cu el, am scris niste cuvinte pe o hartie, m-am intepat la un deget apoi am ars hartia. Cam la asta s-a rezumat totul.

2. Dupa ce nici Satan nu ti-a raspuns, ai fost dezamagit de acest fapt?
Mi-a raspuns...oarecum. Mare parte din probleme s-au rezolvat desi nu de la sine, am muncit pentru ele. Chiar si asa, simteam in sinea mea pacatul. Si cred ca de la bun inceput stiam ca n-o sa avem o relatie prea lunga.

3. Exista vreo ierarhie? Sedii? Cum sunt aceste sedii?
Habar nu am. Nu am aprofundat subiectul. Cred ca doar vroiam o rezolvare rapida la ce aveam nevoie. Banuiesc ca sunt, ca in orice organizatie de altfel.

4. Participai la ritualuri sau ceva de genul? Cum se desfasoara aceste ritualuri (idei principare, pe scurt)?
Nu am participat. Nu am facut parte din vreo congregatie sau grup. Nu m-am intalnit cu vreun alt satanist. Nici nu cred ca as fi avut curajul.... Totul s-a desfasurat in intimitatea casei, singur. Singurul ritual ca sa spun asa, a fost cel in care i-am cerut ajutorul.

5. Te-a traznit vreodata mila, tristetea, compasiunea fata de ceilalti aderenti la acest cult?
Da. M-am gandit de multe ori la asta si am ajuns la concluzia ca nu exista pret pentru a-ti vinde sufletul. Din ce am citit pe site-uri de profil...majoritatea sunt indoctrinati profund cu ideea ca diavolul este salvatorul si nu Iisus, ca diavolul este lumina, bunatate, parinte etc., ca le va oferi viata vesnica in gradina...iadului. Am simtit mila si tristete fata de ei (desi aceste sentimente nu sunt permise in satanism) deoarece vedeam cat de indusi in eroare sunt si sunt sigur ca daca macar ar asculta si argumentele "celeilalte parti" ar incepe sa-si puna intrebari. Problema este ca ei sunt reticenti si inchisi fata de tot ce nu tine de satana.

6. Biserica Satanica primeste, conform legii, o particica din fondurile de stat alocate religiilor si cultelor?
Nu cred. Sunt aproape convins ca nu. Majoritatea satanistilor se ascund si nu cred ca ar indrazni sa solicite finantare, cu atat mai mult sa si primeasta intr-o tara ca a noastra. Nici nu stiu sincer de o biserica satanista in adevaratul sens al cuvantului biserica. Banuiesc totusi ca exista tot felul de intalniri dar cred ca in cercuri foarte restranse si atent selectionate.
Reply With Quote