View Single Post
  #6  
Vechi 02.07.2010, 22:38:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face Ziua cand pun intrebari pt care voi fi batut in final..

Eu nu inteleg ceva aici.Ma refer la Daniel 7:9-10>,,Am privit până când au fost așezate scaune, și S-a așezat Cel vechi de zile; îmbrăcămintea Lui era albă ca zăpada, iar părul capului Său curat ca lâna; tronul Său, flăcări de foc; roțile lui, foc arzător.Un râu de foc se vărsa și ieșea din el; mii de mii Îi slujeau și miriade de miriade stăteau înaintea Lui! Judecătorul S-a așezat și cărțile au fost deschise."

a).Daca Daniel il vede in vis pe Cel vechi de zile si acesta ar fi Dumnezeu,inseamna ca l-a vazut exact cum arata.Adica l-a vazut pe Dumnezeu.Descriera este clara.Pai si atunci cum ramine cu ce a zis Mantuitorul? ,,Nu ca L-a vazut pe Tatal cineva in afara de Cel ce este de la Dumnezeu; Acela L-a vazut pe Tatal."(Ioan 6:46).Nu cred ca aici este vorba despre profeti,pt ca despre acestia gasim in Ioan 6:45>,,Scris este in profeti: Si toti vor fi invatati ai lui Dumnezeu. Asadar, tot cel care a auzit si a invatat de la Tatal, vine la Mine."

b).Putea Daniel sa-l vada pe Dumnezeu direct?Cum ramine atunci cu cele spuse in Exodul 33:20-23? ,,Si a zis: "Fata Mea insa nu vei putea s'o vezi; ca nu va putea omul sa-Mi vada fata si sa traiasca.Si iarasi a zis Domnul: "Iata, e un loc aici la Mine; sezi pe stanca si cand va trece slava Mea, Eu te voi pune in scobitura stancii si cu mana Mea te voi acoperi pana ce voi trece;iar cand Imi voi lua mana de pe tine, tu Imi vei vedea spatele; dar fata Mea nu ti se va arata".

Multumesc pt clarificari din partea celor care vor dori sa ma lamuresca

Last edited by Scotianul; 02.07.2010 at 22:41:24.
Reply With Quote