View Single Post
  #343  
Vechi 24.11.2012, 15:06:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce reveleaza Facerea alb pe negru este aceea ca Dumnezeu este Creatorul.
Restul sunt interpretari.
Nu cred ca neaga faptul ca Dumnezeu este Creatorul.
Protestantii mai schimba cate un cuvant, o fraza, evolutionistii teisti spun sa reinterpretam tot capitolul Facerea. Interpretari au neoprotestantii, noi nu interpretam Sfanta Scriptura, e deja talcuita. In sensul dat de tine inseamna ca din Sfanta Scriptura mesajul e ca exista divinitatea, restul sunt interpretari. Toate cultele au acelasi mesaj, ba chiar si evreii, musulmanii, etc., daca doar asta conteaza.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca ai inteles acelasi lucru cu ce am inteles si eu, respectivul a scris o carte pro-evolutionista.
Nu inteleg de unde s-ar deduce ca e vorba de creationism-evolutionist.
Si cred ca nu exista doar o singura teorie creationist-evolutionista - aici fiecare intelege ce vrea.
Eu sigur nu am inteles ce ai inteles tu. Niciun credincios care sustine si evolutionismul nu crede in evolutionismul ateu, ar fi ridicol. Acolo scrie ca acea persoana a terminat teologia, cum ar putea sa sustina evolutionismul ateu. iar parintele ii spune sa scrie ce spun sfintii, stii si tu ca sfintii nu au facut tratate stiintifice, ca sa faca o lucrare stiintiifca, e evident ca era vorba de o lucrare ce tinea de teologie, adica de evolutionismul teist. Vezi, ti-am mai spus ca ai dispute cu cei care sunt impotriva cipurilor, dar acesta e o greseala cu mult mai mica decat evoutionismul teist.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate si creationismul care se vrea stiintific risca sa paseasca pe urmele geocentrismului.
Creationismul stiintific este altceva decat creationismul biblic, ortodox. Evolutionismul teist incearca sa introduca stiinta in Facerea, creationismul stiintific combate mai mult evolutionismul si sa arate ca ceea ce scrie in Sfanta Scriptura nu contrazice stiinta.