View Single Post
  #349  
Vechi 25.11.2012, 16:53:02
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu daca ai inteles, nu are nicio importanta daca un sfant credea in geocentrism, sau daca un sfant ar crede azi ca Pretoria e capitala Madagascarului. Unii filozofi afirma geocentrismul (Ptolemeu, Aristotel), alti filozofi spun heliocentrismul (Galilei, Copernic), deci tine de stiinta vremii. O sa vezi ca niciun sfant nu spune de invatatura geocentrismului, doar afirma o stiinta, la fel cum Sfantul Vasile credea ca broastele se nasc din mal. In plus, pe vremea Sfantului Nicodim (sfarsitul sec. XVIII) eu cred ca in rasarit nu se acceptase heliocentrismul, nu stiu nici in vest cand l-au acceptat (la mijlocul sec. XVII Galilei a fost obligat sa dea o dezmintire).
Toata controversa asta tine de catolicism, noi suntem ortodocsi, nu preluam invataturile si neintelegerile de la catolici. Ei au bagat geocentrismul in dogma, noi nu avem astfel de controverse. daca ar fi fost vreun lucru important s-ar fi tinut un sinod, cum a fost si in cazul unui lucru ceva mai important, calendarul.
Sf. Nicodim Aghioritul a publicat in apus si era scolit - este o certitudine faptul ca a cunoscut noile "descoperiri stiintifice". Faptul ca el talcuieste cu atata credinta si sigurata o minune desenand grafic manifestarile soarelui si ale lunii in sens geocentric, arata faptul ca GEOCENTRISMUL ca model cosmologic a fost cel ADOPTAT de teologie. Nu este dogma, este pozitie stiintifica a Sfintilor Parinti (pana in secolul 19, inclusiv).

Daca schimbi aceasta pozitie, arunci la gunoi aceste talcuiri. S-a-nteles?
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)