Subiect: Frica de moarte
View Single Post
  #17  
Vechi 19.11.2016, 07:05:55
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Draga Steliana,

E normal sa ne fie frica de moarte. Si mie imi este. Tuturor ne este frica, dar frica aceasta va deveni tot mai mica pe masura ce traim o viata placuta lui Dumnezeu, apropiata de El, apropiata de Iisus Hristos care este Viata noastra a tuturor.

Eu am suferit mult mult din cauza acestei frici si m-am rugat sa imi treaca, si intr-o zi mi-a venit un gand linistitor, care eu cred ca a fost inspirat de ingerul meu sa ma ajute: "Voi muri cand si cum va vrea Dumnezeu" Si atunci nu mai am eu grija asta, grija asta e a lui Dumnezeu. Asa cum nu am decis noi sa ne nastem, nu decidem noi nici asta.

Cred ca te va ajuta, ca si pe mine, sa te gandesti mult la Invierea Domnului, si sa sarbatoresti Pastile cu toata inima.
Te poate ajuta si sa citesti despre minunile sfintilor, chiar sa iti gasesti un sfant apropiat la care sa te rogi, asa vei vedea ca oamenii sfinti, desi nu traiesc cu trupul printre noi sunt vii de fapt.
Pe mine ma ajuta mult si sa aprind lumanari pentru cei morti, sa ma rog pentru ei, asa, in comuniune de rugaciune, sufletul se incredinteaza si mai mult de faptul ca sufletele oamenilor nu mor.

Roaga-te la ingerul pazitor, care tot timpul e cu tine, si spune de multe ori "Nascatoarea", Maica Domnului ne este alaturi cand o chemam "acum si in ceasul mortii noastre".

Si in incheiere, cuvinte ale unui mult iubit Episcop, de curand trecut la cele vesnice, IPS Justinian Chira

”Cum să-mi fie frică de moarte, când știu că dincolo de pragul morții mă așteaptă Stăpânul meu, Domnul și Dumnezeul meu Iisus Hristos?”

Mai cauta cuvinte de-ale lui cand poti.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote