View Single Post
  #109  
Vechi 07.06.2011, 13:59:14
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil sigur era varianta Cornilescu, asa se explica si finalul trist al intamplarii.
Drăguțel oximoronul dumneavoastră, însă nu mă convingeți că finalul e trist... probabil sigur (sic!) trist pentru diavolul din ghearele căruia a fost smuls un suflet... Cunosc cazuri în care persoane au venit la credință și datorită citirii unei Biblii ortodoxe. Știu chiar un caz recent în care un ortodox nici măcar n-a luat contact cu adventiștii până la botez, singura conexiune cu punctele de credință adventiste fiind Scriptura (așa ortodoxă cum era).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Duhul Sfant nu indeamna oamenii sa faca greseli.
Dacă studiul Scripturii și schimbarea în bine a vieții vi se pare a fi o greșeală s-ar putea să confundați duhurile. Doamne ferește!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu avea sens negativ la inceput cand? La evrei sau la crestini?
La începutul la care mă refeream, bineînțeles! Adică, când Sf. Ev. Luca scria Faptele Apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce parere aveti si despre adaosul lui Luther cu "numai" la "prin credinta" la Rom. 3:28?
Nu am nicio părere, căci în versiunea Cornilescu nu se regăsește acel "allein durch den Glauben", doriți acum să căutăm noduri în papură și găluște în stufărișul dogmatic? Al protestantismului ori al ortodoxiei...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, si ce faceti cu "biblia" martorilor daca va ajunge pe mana? O puneti in biblioteca?
Aveti copii?
Daca vor sa le citeasca in lipsa dvs.?
Daca intr-o buna zi citindu-le varianta lor asupra crestinismului li se va parea mai interesanta decat a dvs.?
Cenzura, bătaia și carantina nu sunt deloc eficiente în acest caz. Și apoi, nu uitați că noi trebuie să educăm copiii că Scriptura se citește doar cu rugăciune.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca sunteti bine informat.
Posibil. Dacă vreun neoprotestant a fost banat că a blestemat, ori a drăcuit, bine i-a făcut adminul!