View Single Post
  #41  
Vechi 30.09.2011, 10:56:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
REFUZ sa cred ca in sec. XXI poti face astfel de afirmatii stimate domn! Cred ca majoritatea africanilor care o duc mizerabil, sunt mai curati sufleteste decat 95% din cei de pe acest forum, sa fiu iertat. Nu pot accepta ca o persoana care se declara crestina, judeca atata lume...In Africa sunt multi crestini, dar si din cei la care n-a ajuns cuvantul Domnului, Dumnezeu va mantui poate pe chiar mai multi numeric vb, decat o va face cu indivizi care se proclama drepti si crestini, etc....Numai bine!
ps. cand va spovediti, marturisiti cat judecati si va condamnati fratii? pt OAMENI suntem cu totii!
Dvs. nu puteti accepta multe dar lumea lui dumnezeu exista si merge inainte si fara putinta dvs. de acceptare !

NB : cu durere va informez ca ati lipsit de la discutia (threadul) extinsa si aprinsa prin care un coleg catolic a explicat (el a exprimat cel mai corect , mai inteligibil ) ce vrea sa spuna Hristos prin a ,,nu judeca" si tilcuit de sfintii parinti . este complicat ca sa reiau eu acum deoarece desi simpla si logica explicatia ea este lunga .
In orice caz va sesizez ca este diferenta intre judecatile morale si cele duhovnicesti . Baza convietuirii unui linga altii (adica in sociatate) sunt judecatile morale, omiprezente . Nu va inselati !
Dvs. acum va treziti la viata sociala . Nu va imbatati cu cuvintele ,,nu judeca" ca aceste nu sunt de origine Hristica ci este un slogan introdus in crtestinism de alte denominartiuni potrivnice ortodoxiei . Porunca Mintuitorului de a nu judeca ,este cu totul de alt sens decit o insinuati dvs.
Cit priveste spovedania mea , va recomand sa nu am judecati pe mine si astfel sa stabiliti ce am de facut , ci sa aveti grija nu mai de dvs. si sa vedeti ca astfel totul va merge bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.09.2011 at 11:04:16.
Reply With Quote