View Single Post
  #17  
Vechi 03.02.2018, 01:14:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu-l pot da afara din casa parinteasca cat timp parintele (mama) traieste si in care el e proprietar pe 1/8 mai ales ca acolo are domiciliul in acte.
Chiar daca ar solicita sa devina si ei co-locatari in "casa lor", nu pot decat cu acceptul celor care locuiesc acolo.

Deocamdata mama este in viata si nu se pune nici un fel de presiune asupra nimanui; eu ma gandesc(te rog sa ma ierti!) ca voi sunteti sub "presiunea" gandurilor voastre(tale?) carcotase.

Pe de alta parte, bunica a nascut 4 copii si cred ca-i iubeste pe toti la fel, chiar daca cei 2 n-au contribuit cu "paie"; poate ca voua(celorlalti 2 copii) v-a fost greu si observ ca nemultumirea voastra(ta?) graieste cu naduf.

Spun acestea fiindca si la noi a fost la fel cu casa parinteasca, doar o sora a contrbuit cu rate la cumpararea casei tatalui, iar la decesul tatalui, noi (ceilalti frati) fara nici macar o discutie am renuntat fiecare la partea cuvenita ca ea singura sa devina mostenitoare. Fara sa vorbim intre noi am actionat ca si cum ne-am fi inteles; e drept ca am stabilit sa ne intalnim toti la notar la ora 10.00.
Necunoscute sunt caile Domnului! Noi toti am fost egoisti fiindca ea nu ne-a cerut nimic niciodata, ba chiar m-a refuzat odata cand i-am sugerat un ajutor. Anul trecut s-a mutat la Domnul(Dumnezeu s-o odihneasca!) si toti fratii am mostenit mai mult decat casa parinteasca.

Din informatiile fff subiective pe care ni le-ai furnizat, doar creditandu-te pe tine cu bunavointa ne-am putea "alia" cu tine ca sa-i acuzam pe fratii tai (fara sa-i cunoastem deloc nici pe ei, nici greutatile lor) de... "egoism", dar si de planuri uracioase.
Te rog sa ma ierti, dar eu vad mai mult ca tu esti revoltata, nu ca ei sunt egoisti.
Si de ce crezi tu ma rog ca sunt revoltata?
Trebuie sa existe un motiv bine intemeiat ,fireste!

Si nu exista motiv mai intemeiat decat a-ti lasa mama paralizata in grija altora,iar pe tine sa te doara la basca.
I-as fi inteles daca nu contribuiau cu bani,sa zicem ca in Romania toti traiesc de pe azi pe maine...dar atunci isi pot oferi timpul lor ,ca bine merci nu au serviciu cu program fix ,nu au copii mici sau mai stiu ce obligatii.

Pe mama si pe mine au cazut toate,pt ca ea o ingrijeste si cand se termina banii din pensii trebuie sa trimit.
Si iarasi, banii nu sunt o problema daca repet,ar fi fost oameni de oamenie si ajutau in alt mod.

Sunt atat de nesimtiti incat stiu ca platim o femeie sa-i schimbe pampersul cat timp mama face naveta casa bunica- Bucuresti iar reactia lor este aceiasi ca a unui zid. Nu-i intereseaza sa ajute si pace buna!

Asta este realitatea : cele 2 fiice stau in apropiere de bunica,insa mama trebuie sa faca naveta cu trenul si cu autobuzul ca sa o ingrijeasca iar pe langa asta trebuie sa platim o femeie sa mai ajute cand mama pleaca acasa pt cateva zile sa ingrijeasca si de gospodaria ei si de tatal meu vitreg care are dementa senila si trebuie si dansul supravegheat.
Si toate astea,in conditiile in care cele 2 ar ajunge la bunica in 15 min.

Tu iti dai seama?

Nu-i vorba de subiectivism,nu am spus multe pe forum pt ca deranjeaza sa spui atatea intimitati si lucruri murdare.
Dar daca tu tii neaparat sa le auzi... nu-i bai!

Eu atata zic,nu ma acuza pe mine de subiectivism pt ca nici tu nu ma cunosti si iti faci pacate degeaba.
Dar nu cred ca asta reprezinta vreun impediment la tine sa judeci oameni necunoscuti...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 03.02.2018 at 01:16:37.
Reply With Quote