View Single Post
  #8  
Vechi 10.09.2014, 17:16:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine isi doreste moartea comite un mare pacat, asta e clar. Necuratul ne vara in cap astfel de ganduri si tot el se ocupa si de punerea in aplicare. Acest gand exprima deznadejdea, cel mai mare pacat, deoarece poate duce la sinucidere si la chinurile vesnice.

Gandul la moarte este indicat doar pentru a ne concentra la ceea ce urmeaza dupa moarte, adica judecata pentru pacatele noastre. Acest gand ne-ar putea impiedica sa pacatuim.

In iubirea dintre doi tineri crestini, cred ca lucrurile se pot aseza destul de bine. Familia devine o mica biserica. Desi cei doi se iubesc, ei nu se idolatrizeaza, ci Îi acorda intaietate mereu lui Dumnezeu. Nu-si idolatrizeaza nici copiii, ci ii educa pentru a deveni buni crestini. Iar Dumnezeu nu le ramane dator, ci ii ajuta sa imbine dragostea-eros cu dragostea-agape.

Daca spuneam in rugaciunea Tatal nostru : ,,Faca-se voia Ta". Atunci chiar trebuie s-o acceptam. Se intampla uneori sa iubim o persoana mai mult decat pe Dumnezeu. Si Dumnezeu ne-o ia... Pe Dumnezeu pur si simplu l-am lasat deoparte pana ne saturam noi de iubire... Nu trebuie sa iubim pe nimeni mai mult decat pe Dumnezeu si atunci avem si iubire-agape si iubire-eros. Stie Dumnezeu ca suntem neputinciosi, de aceea a lasat casatoria. Casatoria ne pune la incercare nu doar dragostea, ci si rabdarea, credinta, nadejdea, harnicia, intelepciunea etc.

Se intampla uneori ca o persoana sa cada intr-o ispita. Daca I-am facut loc si lui Dumnezeuin familie, atunci vom cauta ajutor prin rugaciune pentru persoana iubita. Daca Dumnezeu nu are loc in familia noastra, atunci vine cel rau cu tot arsenalul de pacate cu gandul, cu vorba si cu fapta. Spovedania deasa ne ajuta sa ne cernem gandurile pentru a nu se transforma in vorbe si chiar in fapte decat cele bune.
Reply With Quote