Subiect: Timpul sacru
View Single Post
  #8  
Vechi 27.02.2010, 17:04:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred ca Sfantul Grigorie Palama a invatat vreodata ca timpul cand mergi la Sfanta Liturghie ar trebui despartit de celalalt timp.
Tot timpul poate deveni Sfintit daca incercam sa urmam legea lui Dumnezeu Iisus Hristos iar daca vedem in noi pacate impotriva legii lui Dumnezeu Iisus Hristos putem zice in sufletul si mintea noastra :"Doamne miluieste-ma" cam asa a zis Sfantul Grigorie Palama pe scurt sau cum zic unii "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" sau "Maica Domnului miluieste-ma" etc.

Si la Sfanta Liturghie daca eu vin si stau cum se cuvine atunci devine acel timp Sfintit daca nu normal ca nu devine tot ci numai timpul de am participat cum se cuvine.
Asa ca de ce sa ma fudulesc eu si sa zic ca particip cum se cuvine la Sfanta Liturghie cand nu e asa?
Daca pacatuiesc un pic in adancul sufletului cu o scurta intentie inseamna ca nu am stat complet cum se cuvine la Sfanta Liturghie,ca nu am participat cum se cade la Sfanta Liturghie.Daca am avut o parere gresita despre cineva sau cine stie cate pacate mai sunt asta inseamna ca nu am participat complet cum se cuvine la Sfanta Liturghie.Si cate pacate mai sunt.
Daca eu nu imi cunosc pacatele care sunt in mine aceasta se datoreaza ca ma impartasesc prea putin de harul lui Dumnezeu.
Reply With Quote