View Single Post
  #18  
Vechi 25.05.2007, 09:58:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Starea sufleteasca cu care trebuie sa mergem la Sfanta Liturghie este de fapt rezultatul unui indelungat proces de pregatire. De fiecare data trebuie sa mergem altfel. Din pacate, din neputinta omeneasca, starile noastre variaza, urca si coboara. Insa e nevoie de multa pregatire. In primul rand, cred ca cei care au un program zilnic de rugaciune sunt altfel introdusi in bucuria Sfintei Liturghii. Apoi, este important sa ne pregatim si prin citirea Sfintelor Evanghelii inainte de a merge la Sf. Liturghie.

Si cel mai important lucru, sa mergem la Sfanta Liturghie rugandu-ne de fiecare data sa ne daruiasca Dumnezeu inima si minte necesara sa intelegem cele care se petrec acolo, fara sa ne intristam daca ni se pare ca nu simtim cine stie ce. E o crestere incet, incet si se ajunge la sentimentul ca nu putem trai fara Sf. Liturghie. O sa vedem diferenta intre o saptamana in care am mers la Sfanta Liturghie si o saptamana in care nu am mers. Si aceasta diferenta de multe ori o observam fara sa o cautam cu dinadinsul.

Ajungem la o bucurie mare cand mergem la Sf. Liturghie doar pregatindu-ne cu rugaciunea de peste saptamana. E foarte important sa intelegem ca Sfanta Liturghie este o intalnire cu Dumnezeu! Da, fiecare duminica in Biserica Hristos vine sa se intalneasca cu fiecare dintre noi! Si de aceea este o sarbatoare! Daca vom privi Sf. Liturghie asa cum este in adevar o intalnire cu Hristos, atunci si lucrurile in inima noastra stau altfel.

Despre ispitele din timpul Sf Liturghii

Aici lucrurile stau diferit. Unora le fuge gandul mai tot timpul, altora mai putin, altii vorbesc, altii se mai cearta pe alocurea, etc. Sunt neputinte ale oamenilor, sunt ispite, sunt rezultatul neatentiei si al dezinteresului, al ignorantei, al lipsei de cuviinta. Insa noi sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne dea darul atentiei in timpul Sf. Liturghii. Sa fim atenti la tot ceea spune parintele si la raspunsurile pe care le da biserica. De asemenea, atunci cand nu putem tine pasul sa spunem rugaciunea lui Iisus.
Reply With Quote