Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #25  
Vechi 14.03.2011, 14:43:20
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Maria25, daca esti din Bucuresti, te poti duce la Manastirea Cernica, unde o pot pomeni pe bunica ta un an intreg la liturghie, iar primele 40 de liturghii sunt urmate si de parastas (e pret fix, 40 lei). Daca te duci sa dai 40 de liturghii, intereseaza-te sa le dai la o manastire sau catedrala (mitropolie, patriarhie) la care se slujeste zilnic Sfanta Liturghie. Anumite manastiri, precum Cernica sau Radu-Voda fac zilnic si slujba parastasului (mai putin duminica), deci ar fi bine ca pe langa cele 40 de liturghii, sa fie pomenita si la 40 de parastase. Mare atentie - persoana care da pomelnicul la altar - dar si milosteniile - nu trebuie sa traiasca cu cineva fiind necununata (ca sa nu zic altfel) si sa nu aiba pacate grele nemarturisite.

Ca rugaciuni personale pentru adormiti - http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...iti-72595.html si acatistul - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti. Paraclisul Maicii Domnului ajuta, psalmii, acatistele sfintilor (pentru a-i ruga sa mijloceasca prin rugaciunile lor pentru mantuirea bunicii tale). Totul se face cu dragoste si credinta...

De asemenea, vezi ca pana in sambata lui Lazar, se fac pomeniri in fiecare sambata pentru morti, deci ii poti pregati si tu o coliva si, eventual, niste pachetele. Cand dai de pomana, spui (tare sau in gand): "pentru sufletul bunicii mele / roabei lui Dumnezeu X.", iar persoana care primeste pomana este indicat sa spuna "Bogdaproste" sau, pe romaneste, "Dumnezeu s-o ierte".

Dumnezeu s-o ierte pe bunica ta.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Am luat astazi hartiuta de la biserica pentru cele 40 de liturghii. Trebuie sa scriu numele celor vii si morti si sa duc 1kg faina, 1kg arpacas, 1 sticla vin infundat (nu stiu cum e asta cu vinul infundat), 1 sticla ulei, tamaie, fitile, lumanari si mir.

Pana vineri trebuie sa le duc ca sa citesca de sambata preotul.
Reply With Quote