View Single Post
  #22  
Vechi 04.09.2007, 05:58:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
cum sa ne comportam la liturghie....daca vedem pe fratele ca "doarme" aseaza-i capul pe genunchii tai si odihneste-l. numai asa iti vei mentine si tu pacea, eu judec des tot ce vad in biserica, oameni facand galagie, femeii mai mult sau mai putin imbracate, si pierd dulceata slujbei pt ca ochii mei nu mai vad, nu mai simt slujba ci privesc, vaneaza Motivul de tulburare..dar daca cu rugaciunile voastre voi putea inchide ochiul mintii!!! nu voi mai judeca si nici vedea pricina de sminteala..Doamne miluieste-ne pe toti!!
Eu la Sf Liturghie ma uit in carte si urmaresc pe parintele sa -i dau raspunsurile.
Aveam un obicei ma uitam in sala si la usa sa vad cine mai vine si si cum mai vine si asa judecam cu ochii mintii pe toti cum(vorbeau ,cum bojocoresc crucea, dau mina unii cu altii , se intrebau ce mai fac cum o mai duc , femeile in pantaloni sau prea decoltate ,parintele iasa cu sf daruri si ei aprind luminari parca nici nu s-ar intimpla nimic) si asa.
Acum m-am hotarit sa ma intorc cu spatele catre ei cu fata catre masa sfinta si ma uit la gura lui parintele.
Si asa nu mai am ocazia sa judec.Dupa aia ii vad eu dar macar nu i-am judecat in timpul sf liturghii nu stiu daca e bine dar sint multumit.
Doamne iarta pacatosii in frunte cu mine.

Reply With Quote