Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #16  
Vechi 09.10.2012, 10:57:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acum, eu nu cred ca nimeni in acea sala nu era pregatit, ci ca oamenii nu au fost invatati ca Sf Impartasanie nu se ia numai dupa Postul Mare sau o data pe an. Nu i-a indemnat nimeni sa se impartaseasca, asa cum face parintele de care a vorbit Solveig. Nici macar versetul postat de mine nu apartine intelepciunii mele, ci este citat dintr-un studiu ortodox. Asa ca las pe altii mai competenti ca mine sa vorbeasca in locul meu:
Imi amintesc de un caz despre care am auzit odata. Cica un parinte, iesind cu Sfintele Taine, dupa ce a rostit cele oranduite ("Cred, Doamne, si marturisesc..."), a privit indelung la coada care se formase pentru a se impartasi, si pentru ca unii vorbeau intre ei sau se inghesuiau, a spus: "Va rog sa treceti pe dreapta cei care va considerati cu adevarat vrednici pentru a primi Sfintele Taine, si pe stanga cei care NU se considera vrednici". Dupa care s-a indreptat cu Sf Potir catre cei "nevrednici", care erau foarte putini, sa-i impartaseasca, iar celorlalti le-a cerut sa revina la spovedit.
Fratilor, nu exista om pregatit cu adevarat pentru Sf. Impartasanie. Doar smerenia ne face vrednici prin recunoastrea faptului ca... nu suntem vrednici. Preotul care "se joaca" cu Sfintele Taine, impartasind duminica de duminica, de-a valma, pe cei care se cred vrednici, va da socoteala (poate aici, poate dincolo, poate in amandoua). Oricum nu noua, aici, ni se cuvine sa vorbim despre asta si MAI ALES nu "celorlalti", neortodocsi, li se cuvine sa vorbeasca. Sunt lucruri care "se simt" si "se traiesc" intr-un anume fel. Chiar si aceasta "traire", unii o au, altii nu, unii o au de la inceput, altii abia dupa ani descopera "transformarea", iar altii niciodata. Cum oranduieste Dumnezeu. Dar, cine descopera cu adevarat frumusetea ortodoxiei, tot ce era considerat "frumos" mai inainte, paleste. Ori, pentru asta trebuie sa fii mereu acolo, la sfanta liturghie, iar cand constati ca nu te mai interseaza nimic in jurul tau, decat mantuirea lumii, nu judecarea ei, acesta e un semn ca te afli pe drumul cel bun. Atunci, orice viciu ai fi avut (betiv, fumator, curvar, hot de buzunare, etc) dispar ca si cum n-ar fi fost vreodata. Totul este sa "fii acolo" si "sa asculti" Cuvantul.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote