View Single Post
  #1  
Vechi 13.07.2013, 17:34:57
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sugerati-mi va rog o biserica

Cand am schimbat locul unde mergeam Duminica la Sfanta Liturghie, am cautat mult pana sa gasesc o biserica unde sa imi placa slujba cu adevarat. Din pacate, si biserica pe care am ales-o dupa multe cautari, si la care merg de doi ani de zile, este departe de idealul meu. Imi place aici faptul ca preotii slujesc fara graba si cu evlavie, dar sunt foarte multe persoane la slujba si este extrem de greu sa te concentrezi. Am observat ca atunci cand toti cei prezenti la slujba se concentreaza cu adevarat la ce se citeste, trairea pe care o ai se schimba fundamental. Din pacate, la bisericile unde vin multi oameni, inevitabil majoritatea vor fi cu mintea aiurea. As dori sa evit o dezbatere despre dimensiunea eclesiologica a crestinismului, despre faptul ca vrem sa se mantuiasca cat mai multi, etc. și sa va intreb doar daca stiti in Bucuresti vreo biserica unde preotii/preotul sa slujeasca cat de cat cu evlavie si unde sa vina cat mai putine persoane. Multumesc!

edit: scuze pentru „B” din titlul topicului (asa cum inca apare el in lista subiectelor)

Last edited by VladCat; 13.07.2013 at 18:19:00.
Reply With Quote