Subiect: Credeti ca...
View Single Post
  #3  
Vechi 05.05.2011, 20:45:00
Opet... Opet... is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu, n-ai avut pic de coerenta si nici nu ti-ai separat frumos ideile in alineate.

Dar o sa-ti raspund la prima idee. Cum poate fi cineva invatat sa asculte de sfaturi? Nu are nici un sens. Sfaturile sunt sfaturi pentru ca putem sau nu sa tinem cont de ele. De unul, de doua, de zece, de nici unul. Nu e de dorit sa asculti intotdeauna de sfaturile primite; daca toate sunt cretine, ce faci? Tii cont de vreunul pentru ca asa ai fost "invatat"?

Si-apoi, se presupune ca atunci cand ascultam sau nu de sfaturi o facem in urma unui rationament. Cum poti sa "inveti" asa ceva, cand exista un numar infinit de circumstante?

Pe scurt, e o prostie ce propui. E de dorit ca fiecare om sa judece singur ce-i mai bine pentru sine, cu sau fara aportul celor din jur.
Desi nu cred ca trebuia sa il iei la propriu ce a spus dar:cum poate sa fie invatat cineva sa asculte sfaturi?

Simplu,in copilarie sa sti ca suntem foarte influentati de parerile celorlalti,cum poate un crestin sa creada orbeste in ceea ce nu a vazut niciodata?Eu cred ca din cand in cand e bine sa ascultam de sfaturile celor care ne iubesc,fara sa le analizam.

Eu am multe regrete,dar cel mai mare e acela ca daca ii ascultam pe prieteni si pe parinti ajungeam mult mai bine decat sunt acum si mai fericit.Dar uite ca eu nu gandeam ca ei atunci si nici nu cred in religie...as fi fost acum cum a spus kreed un om simplu credincios,visand la bani masina si casa.

Si kreed in legatura cu ultimele intrebari eu cred ca nu poti sa ii convingi pe oameni,foarte greu pe unii poate,si pana la urma tot viata ii invata.
Reply With Quote