View Single Post
  #8  
Vechi 04.06.2012, 22:21:36
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Am citit ce ai scris mai sus. Ca sa traduc pentru mine, ce spui tu cu "vacuitatea" imi spune Domnul cu "lepadarea se sine", prin purtarea zilnic a crucii.

Florin, adevarurile acestea, ca de alfel orice alt adevar, fara Adevarul - Hristos, sunt goale. Daca crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, crede-L atunci cand spune: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)

Lasa filozofiile lumii pentru Hristos, si vei gasi Viata Vesnica.
Domnul Isus graieste adevarul - oferind mintii conceptuale suportul necesar sa se dezvolte, sa creasca in virtute.

Mintea pentru a Intelege trebuie sa se adune, sa se unifice prin Inteles si de acolo sa intre in Sine.

Insa suportul este relativ - pentru ca are sustinere conceptuala.

Intelegerea vacuitatii ofera capacitatea de a ne ruga Lui Hristos fara imaginatie - aceasta este in fapt intentia postarii.

Orice plasmuieste mintea: fie inteles, fie imagine, icoana sau chip, fie tanguire, fie lumina sau intuneric - NU ESTE HRISTOS.

Cuvantul Hristos - nu este Hristos. Este o insiruire de litere grafice insotite de o anumita sonoritate - care indica spre "Hristos".
Reply With Quote