View Single Post
  #2  
Vechi 24.03.2008, 12:40:14
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
Lumea din jurul meu (laici) , fara exceptie, considera ca nu are scapare.... Ca din astea nu scapi. Eu... o tin pe a mea... ca daca vrea Dumnezeu, orice e posibil. Absolut orice lucru bun. Am mers la parintele meu duhovnic, si am pus la cale planul de lupta.... Dinsul mi-a spus sa citesc Acatistul Acoperamintului, si sa dau acatiste si la minastiri pentru el, ca sa se roage cei cu mai multa putere... Intre timp eu am inceput sa ma rog sa-i dea Dumnezeu, pe langa iertarea pacatelor, sa-l aduca la credinta. Sa-i dea vindecare, luminarea si linistirea sufletului si a mintii PRIN CREDINTA. M-am gandit ca daca-i da Dumnezeu credinta, daca-l aduce pe calea asta... ar fi cel mai bine.. ar scapa si de patimi, si ar castiga si binecuvantarea, minunea credintei in Dumnezeu...
Faci foarte bine ca te rogi pentru el. Poate el ar trebui lasat sa deduca din comportamentul tau ca iti faci griji pentru el, ca iti doresti ca el sa se intoarca la Dumnezeu. Poate ar trebui sa ii spui direct, dar ca si "afirmatie pozitiva", probabil gen "uite este foarte frumos daca am merge duminica asta la liturghie" sau "m-as bucura sa povestim despre respectul fata de Dumnezeu".

Sansele ca el sa se intoarca sunt... dar cam rar se intampla asta... Vindecarea bolilor sufletesti (gen necredinta in Dumnezeu) se face greu.. Asta nu inseamna ca e imposibil!

Citat:
Un baiat cu un fond bun, un suflet cald si.. culmea, in ciuda a ceea ce va voi povesti in continuare despre el, un suflet curat si bun... si.. naiv.
Deduc ca are un pic de lumina in sufletul lui. Deci sa te rogi pentru el, dar sa nu astepti ani de zile ca el sa se vindece. Tu trebuie sa te uiti la sufletul lui si sa evaluezi daca este mai aproape de intuneric sau lumina. Daca nu reusesti sa il aduci semnificativ mai aproape de lumina, in decurs de cateva luni, atunci va trebui sa te desparti de el.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote