View Single Post
  #33  
Vechi 10.11.2014, 18:32:15
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Interesant punct de vedere. Ma intreb daca este impartasit de catre toti colegii.
Si eu ma intreb... Dar n=o sa aflam niciodata daca punctul meu de vedere este impartasit de vreun colg de forum... Nu sunt deloc populara pe aici. Foarte rar mi se raspunde la vreao intrebare, si aproape intotdeauna imi sunt ignorate postarile, exeptand cazurile cand zic vreo prostie sau cand sifonez vreo personalitate activa pe forum...
Dar nu-i bai! Laudele nu-s de niciun folos si nici "bagarea in seama". Imi place pozitia in care ma aflu.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Pe termen scurt conflictul este rezolvat. Cred ca dorinta si credinta merg mana in mana si aici. Daca nu se potrivesc din prima, le inghesuim si le facem noi sa se potriveasca :).
Credinta implineste dorinta. Doar daca este ziditoare (constructiva)

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Recunosc, eu exploatez slabiciunea asta: preferam sa credem lucruri care ne plac si respingem ideile care ni se par hidoase. "Cum adica sa nu plateasca Hitler dupa ce moare? Simpla moarte nu este suficienta. Nu mi s-ar parea corect, deci cred ca el va plati pentru ceea ce a facut, cu varf si indesat. Si pentru ca eu imi doresc asta, acest lucru este in mod necesar adevarat. Nu concep altfel!".
Si eu recunosc ca as vrea ca Hitler sa plateasca... Dar sper sa-l fi iertat Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Cred ca multi si-ar accepta propria non-existenta mult mai usor decat pe cea a celor dragi. Este de neconceput ca cel drag, care a murit, sa aibe acelasi statut pe care l-a avut inainte sa se nasca. Ramane doar in memoria celor dragi si ingrasa pamantul. Am subliniat cuvantul "doar" pentru ca, eu unul, consider aceste lucruri suficiente. Altii sunt cei care nu se multumesc doar cu atat.
Apoi nu e dupa cum vor unii, sau altii ci e dupa voia lui Dumnezeu. Vom vedea, rand pe rand, fiecare cum sta treaba. Asta e sigur.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
...Asa imi explic multitudinea de intrebari fara sens. Preferata mea: "Care e rolul meu pe Pamant?".
Fiecare are un rol. Putini au darul sa si-l descopere. Multi ni-l jucam fara sa stim.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Ti-ai pune capat zilelor daca ai afla ca nu ai niciun scop profund si nobil pe Pamant sau in Univers? Ai pofta de viata doar daca ai un rol bine stabilit de catre o autoritate celesta? Evident, rolul trebuie sa fie unul superb, inaltator si demn de un om bun, precum cel care emite intrebarea :). Nu ar incalzi pe nimeni ideea ca rolul lui este sa moara intr-un accident de masina ca sa ii intareasca pe membrii familiei acestuia. ...Sau ca rolul lui principal in toata viata este sa calce pe coada un soarece, in pod, intr-o miercuri, la ora 13:44.
Sinuciderea este o dovada de lasitate, mandrie sau boala psihica (deznadejde as zice eu).
Excludem sinuciderea, este un pacat pentru crestini si o rusine pentru atei

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Apar tot felul de conflicte si, uneori, religia poate face oamenii sa creada si in lucururi/idei... abjecte, fara sa isi dea intotdeauna seama. Eu le arat pe ici pe colo si incepe distractia :).
Depinde de religie...
Reply With Quote