View Single Post
  #34  
Vechi 13.11.2014, 18:57:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Daca un parinte vrednic de rai are un copil neascultator, vrednic de iad, acesta (parintele) prin rugaciunile sale, prin iubirea lui si prin viata jertfelnica, in Duh si Adevar, il va salva pe copilul sau de la iad.
Dumnezeu ii iubeste deopotriva si pe parintele vrednic si pe copilul nevrednic si VA IMPLINI RUGACIUNILE parintelui.
Domnul Iisus Hristos, Parintele si Invatatorul nostru, s-a rugat neincetat pentru noi, s-a jertfit pe cruce pentru noi, copii lui neascultatori condamnati la iad, si ne-a salvat.
Mi-am adus aminte un film, de groaza, de altfel, pe care nu as mai vrea sa-l vad...dar care mi-a demonstrat ca o mama, un tata, poate salva sufletul copilului din mana diavolului. Este vorba de primul film din grupul Poltergeist.
Filmul nu este demn de pomenit dar mi-a ramas in minte cat a luptat mama cu fortele raului ca sa-si salveze copilul si a reusit.
"Dragostea da putere si Credinta da curaj"(Cuvintele preotului nostru paroh, la predica de ieri)
Inca odata: rugaciunile unui parinte si viata lui virtuasa intru Hristos, intoarce pe copii raraciti. Cu siguranta!
Deci ce spui tu nu se va intampla in veci!
Cam asa ma gandesc si eu.
Nu numai ca poti, ca parinte, dar si trebuie, ai datoria sa faci asta...iar daca nu reusesti, macar sa te rogi...nu cred ca e vreun parinte pe lumea asta al carui copil sa moara, si el sa nu se roage pt mantuirea lui...poate multi abia atunci, din pacate, isi aduc aminte de posibilitatea existentei unui Dumnezeu. Nu cred ca vreunuia i-ar fi bine in atare imprejurari sa creada ca fuse si se duse, acum ingrasa pamantul si gata, poate ar trebui sa incercam sa il uitam, sa nu ne mai gandim la el, sa zicem ca nici n-a fost, asa cum procedam de exemplu cu cineva care ne paraseste sau ne face rau....
In fine daca un parinte are un copil care ar i putut ajunge rau ( drogat, sinucis) el poate sa prefere sa creada ca nu exista justitie divina, dar...poate nu intodeauna e asa cum vrem noi ( era o replica celebra: nu conteaza ca tu nu crezi inDumnezeu, ci ca El crede in tine)

Last edited by fallen; 13.11.2014 at 19:00:44.
Reply With Quote