View Single Post
  #40  
Vechi 14.11.2014, 13:04:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Voiam sa zic altceva, dar..m-ati deturnat. Asa ca tb sa va povestesc ce am auzit ieri.
Mai intai am aflat ca a murit tatal unei prietene, Dumnezeu sa-l odihneasca, cu un cancer cu evolutie destul de rapida, si imi spunea ca cel mai rau a fost ca a fost constient aproape pana in ultima clipa . Din cate stiu despre localizarea fenomenului, e posibil banuiesc ca decesul s-a produs prin insuficienta respiratorie sau cardio-circulatorie, ceea ce nu influenteaza starea de constienta neaparat, nu te baga in coma, te face sa lupti pt fiecare gura de aer, etc...)
Mai tarziu imi vine un client ( e drept cam psihopat), suparat ca cainele lui batran a fost diagnosticat cu cancer,, dar medicul " nu a fost in stare" sa ii ofere mai departe nici o alternativa de tratament ( citostatic, etc), decat eutanasia... deocamdata cainele se simte inca bine, cate zile mai are; daca te apuci de citostatic, e foarte probabil sa-l pui pe butuci, de ce vrei neaparat sa-i faci ultimele zile cat mai mizerabile???( tu a om, esti dator sa treci prin asta, nu ai de ales, mai ales dc esti inca tanar, mama sau tata, etc si mai ai lucruri de facut in viata asta, dar ce rost are sa chinui si cainele???); si apoi cand il vei vedea ca nu mai poate, ca fiecare clipa e un chin, fa ce a zis dr si scuteste-l; " cuuuum, nu o sa fac asa ceva niciodata, il iubesc"... atunci preferi sa-l vezi ca agonizeaza trei zile, luptandu-se pt fiecare gura de aer? Dar ce pacate a facut? Tu ca om, iar ma repet, esti dator sa treci prin asta, gandind ca si Mantuitorul a patimit pe cruce macar ca era fara de pacat, spre deosebire de noi restul ( bne, asta dc nu esti ateu sa te consideri pe tine nevinovat si de curatia Lui sa te indoiesti), si ca aceasta patimire iti va fi spre mantuire; dar pe animal de ce sa-l lasi sa patimeasca, vrei sa faci si din el un martir??? Crezi ca asa veti ajunge amandoi in Rai? Din cate stiu chinuitul animalelor e pacat, sa nu fie pana la urma cum a scris un coleg mai sus ....
Reply With Quote