View Single Post
  #209  
Vechi 30.01.2015, 20:09:59
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Ecumenismul eretic e raspandit prin saptamana de rugaciune ecumenica si altele.


Epistola Cuviosului Paisie către Orthodoxos Typos-despre ecumenismul eretic: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...sie-catre.html

"Cu durere în suflet mărturisesc că, dintre toți filo-unioniștii pe care i-am cunoscut, nu am văzut pe nici unul să aibă nu miez, dar nici măcar coajă duhovnicească. Cu toate acestea, știu să vorbească despre dragoste și unire, deși ei înșiși nu sunt uniți cu Dumnezeu, fiindcă nu L-au iubit.
Aș vrea să-i rog cu căldură pe toți frații noștri filo-unioniști: deoarece tema unirii Bisericilor este un lucru duhovnicesc, și pen*tru asta avem trebuință de dragoste duhovnicească, să o lăsăm în seama celor care L-au iubit mult pe Dumnezeu și sunt teologi pre*cum Părinții Bisericii, iar nu funcționari, în seama celor care s-au dăruit și se dăruiesc în întregime pe ei înșiși slujirii Bisericii (în locul lumânării mari), pe care i-a aprins focul dragostei lui Dumnezeu și nu bricheta paraclisierului.

Biserica Ortodoxă nu are nici o lipsă. Singurul ei neajuns este lipsa ierarhilor și păstorilor serioși cu principii patristice. Cei aleși sunt puțini, dar aceasta nu trebuie să ne neliniștească, căci Biserica este a lui Hristos și El o conduce."

Last edited by cristirg; 30.01.2015 at 20:28:57.
Reply With Quote