View Single Post
  #3  
Vechi 07.05.2015, 04:49:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul, cum stiu ei ca Hristos nu e unul dintre cei multi invatatori ai lumii? Eu sunt convins ca credinta noastra este cea adevarata, insa aceasta convingere nu vine de la mine, ci de la El care mi-a dat-o, dar cum sa-i lamuresc eu pe ei?
Oare chiar sunt atatea sute?
Daca lasi la o parte religiile indigene, cele mult prea ciudate sau mult prea mici(a caror universalitate e invalidat de propria natura), ramai cu cam o duzina.
Hinduismul e specific indian si canonul deschis inseamna ca nu ai o dogma propriu-zisa care sa te calauzeasca.
Budismul e nihilism pur, deci nu inteleg de ce e asa atragator.
Ai ramas cu niste derivate abrahamice, in principal.
Si daca e sa luam crestinismul in sine, daca ignoram ramura evangelica, care e invalidata de istorie(desi si acolo, daca esti adeptul denominotionalismului/le grupezi dupa principul celor 5 sole, ramai cu o singura entitate), ramai cu 3 ramuri mari si late care au o doza de legitimitate:
-ortodocsii;
-catolicii;
-orientalii;
(+niste protestantism old-school daca vrei);
Iar bisericile orientale dau semne ca ar vrea comuniune cu una din primele 2.
Deci sa ma lase indignatii cu logica gresita ca "exista diversitate in domeniul spiritual, deci evident spiritualitatea nu exista. Scientismul la putere!"
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote