View Single Post
  #10  
Vechi 07.05.2015, 19:28:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul, cum stiu ei ca Hristos nu e unul dintre cei multi invatatori ai lumii?

Eu sunt convins ca credinta noastra este cea adevarata, insa aceasta convingere nu vine de la mine, ci de la El care mi-a dat-o, dar cum sa-i lamuresc eu pe ei?
Daca pe tine te-a lamurit Dumnezeu, fara argumente si sofisme, inseamna ca "lamurirea" fiecarui om este de fapt lucrarea Lui Dumnezeu.

Nu exista niciun argument rational incontestabil care sa valideze crestinismul ca religie "adevarata", si nicio alta religie.

A-ti da viata pentru ceva in ceea ce tu crezi ca este benefic si adevarat - nu este un aspect iesit din comun.

Oamenii isi dau viata pentru o sumedenie de lucruri, pentru ceea ce cred ei ca este adevarat - pentru adevarul lor.

Pentru o rasplata, pentru o cauza, pentru salvarea altora, pentru ideea ca altii vor fi salvati...

Lumea este plina de minuni care asteapta sa credem in ele - si minunea este de fapt un aspect comun care face parte din peisajul mundan in nenumarate forme.

Mult mai buna decat lamurirea altora este respectarea celorlalti.

Caci lamurirea este a Domnului si respectul/pretuirea celorlalti a noastra.
__________________

Reply With Quote