View Single Post
  #407  
Vechi 23.09.2016, 15:57:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
L-ai auzit tu pe Hristos predicând despre ''adevărurile'' astea?
Ești prea indiscret. Și chiar sunt Adevăruri, așa că ghilimele tale nu pe mine ci pe tine te încurcă.
Citat:
Dacă ar fi fost relevante pentru mântuire, nu ne-ar fi spus El sau apostolii?
Nu ne-au spus ca să nu ne jignească... dar au spus sfinții... în parte... tot de aia. Dar pentru cine nu e oare important Soarele și Luna de pe Cer?

Citat:
Tocmai pentru că n-au importanță (în urmă cu secole teoriile tale erau plauzibile și oamenii s-au mântuit și atunci) îți dau credit atunci când scrii inspirat de Evanghelie.
Păi în urmă cu secole nu susținea nimeni așa ceva decît geocentrisme și heliocentrisme deci nu poți susține că aș fi înapoiat sau că susțin întunericul evului mediu plin de vrăjitoare și de credințe păgîne ancestrale. Eu văd că voi sunteți adepții teoriilor neo-vrăjitorești păgîne cărora le spuneți ''știință'' cînd defapt sunt scamatorii și excentricități și vedetisme ale unor visători SF cu dexteritate în formule și calcule deci am impresia că voi sunteți cei bîntuiți de întunericul trecutului sau al viitorului.

Eu întotdeauna scriu inspirat de Evanghelii și de Dumnezeu (sau mă străduiesc măcar) așa că dacă nu îmi dai dreptate crezînd că n-am eu ci că tu e problema ta... acolo unde este scris despre Soare și despre Lună... și ele sunt foarte importante pentru că practic și ele ne învață cum se face iubire și ascultare de Dumnezeu. Dar să nu uităm Stelele.

Deci crede-mă că sunt foarte importante... inclusiv pentru Mîntuire.

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 16:02:02.
Reply With Quote